Sue Prideaux — Aš dinamitas! Nietzsche’s gyvenimas

pagal |

Sue Prideaux — Aš dinamitas! Nietzsche’s gyvenimas

Romanistės Sue Prideaux knyga „Aš dinamitas! Friedricho Nietzsche’s gyvenimas“ 2019-tais metais gavo literatūrinę Hawthorndeno premiją. Leidinys „The Times“ žymaus filosofo gyvenimo istoriją paskelbė geriausia 2018-ųjų metų biografija. Autorė kviečia prasibrauti pro įvairių gandų šydą ir kiek kitu kampu pažvelgti į Friedricho Nietzsche’s asmenybę.

Sue Prideaux surinko įspūdingą kiekį informacijos ir sukūrė išskirtinę paslaptingojo Friedricho Nietzsche’s biografiją. „Aš dinamitas!“ – frazė pasiskolinta iš paties filosofo autobiografijos „Ecce homo: kaip tampama tuo, kas esi“. Autorė bando ištraukti Friedrichą Nietzsche iš paslaptingumo rūko bei padėti skaitytojams suprasti visų laikų labiausiai nesuprastu laikomą filosofą. Friedrichas Nietzsche mirė 1900-tais metais, tačiau dvidešimajame amžiuje jo idėjas perėmė daug filosofų postmodernistų. Nietzsche savo kūriniuose aistringai kritikavo religiją, moralę, mokslą. Save jis vadino nemalonių tiesų filosofu.

Autorė ramiai, tačiau tuo pačiu ir patraukliai nušviečia žymaus žmogaus gyvenimą, supažindina su žmonėmis, kurie darė įtaką jo mintims bei veiksmams. Šioje biografijoje sutiksime Nietzsche tokį, kokio lig šiol nepažinome. Filosofui niekada nesisekė su moterimis, jis bijojo išprotėti, buvo paveiktas ankstyvos tėvo mirties. Autorė tyrinėja sąlygas kurios lėmė filosofo suklestėjimą ir kelią į beprotybę. Tai buvo žmogus, kurio mintimis žavėjosi jo kolegos, rašytojai, vėliau net ir pats Adolfas Hitleris. Friedrichas Nietzsche dažnai nerimavo, kad jo mintys bus neteisingai suprantamos ir jomis piktnaudžiaujama. Tam tikros baimės pasirodė pagrįstos. Jo sesuo Elisabeth buvo antisemitė, kuri prisidėjo prie to, kad Nietzsche’s darbai taptų itin patrauklūs nacių ideologams.

„Aš dinamitas! Friedricho Nietzsche’s gyvenimas“ – biografija, kurioje gausu gyvenimiškų detalių. Ji sukurta taip, kad skaityti būtų lengva, patrauklu, o kartais net juokinga. Autorė paprastai išsklaido gandus ir nušviečia istorinį asmenybės vystymosi kontekstą.

Sue Prideaux yra britų ir norvegų kilmės autorė. Pirmoji jos sukurta biografija „Edvardas Munchas: anapus Šauksmo“ gavo James Tait Black Memorial premiją. Autorė daug keliavo po literatūrinius festivalius, universitetus, televizijos laidas bei seminarus visame pasaulyje, kur pasakojo apie Edvardo Munko palikimą. Taip pat ji įvairiems leidiniams rengia straipsnius apie žymias asmenybes. „Aš dinamitas! Friedricho Nietzsche’s gyvenimas“ – jau šeštoji rašytojos knyga, kurią itin palankiai sutiko kritikai.

Iš anglų kalbos vertė Aistis Žekevičius

(Visited 12 times, 1 visits today)