Stasys Vėlyvis & Marius Jonaitis — Imperatoriaus Justiniano Digestai, arba Pandektos (2)

pagal |

Stasys Vėlyvis & Marius Jonaitis — Imperatoriaus Justiniano Digestai, arba Pandektos (2)

Šis leidinys „Imperatoriaus Justiniano digestai arba pandektos, II ir III knygos” yra bene reikšmingiausio romėnų teisės šaltinio – Justiniano Digestų – vertimo į lietuvių kalbą tęsinys po 2010 m. VĮ Registrų centro leidyklos išleistos „Imperatoriaus Justiniano Digestų, arba Pandektų“ I knygos (I–XXII skyriai). Dabar skaitytojas supažindinamas su II ir III knygų turiniu. Kartu su lotyniškuoju pateikiamas lietuviškas Digestų tekstas.

 

Rytų Romos imperatoriaus Justiniano pastangomis sudarytas didžiausias ir išsamiausias romėnų teisės rinkinys Corpus iuris civilis (Civilinės teisės sąvadas) visais laikais darė didžiulę įtaką teisinių santykių reguliavimui ir ginčų sprendimui. Digesta, arba Pandectae – reikšmingiausia minėtojo teisės sąvado dalis, kurioje išdėstytos žymiausių romėnų teisininkų darbų ištraukos apie civilinę, arba piliečių, teisę, pabrėžusią teisingumo, geros valios, protingumo ir sąžiningumo principų prioritetą.

 

Skaitytojui pateikiamos antroji (I–XV skyriai) ir trečioji (I–VI skyriai) Digestų knygos apima keletą itin svarbių romėnų civilinės ir teismo proceso teisės klausimų: ginčų dėl teisės nagrinėjimo ir procesinės veiklos organizavimo, teisminės gynybos universalumo, postulacinio veiksnumo, t. y. galimybės asmeniškai ginti savo teises teisme. Aptariant paktų – neformalizuotų susitarimų – problematiką atsiskleidžia romėnų sutarčių teisės transformacijos, tad galima įsitikinti, jog vienas iš svarbiausių dabartinės civilinės teisės principų – sutarties laisvės – užgimė iš senovės Romos teisinės minties. Leidinio pabaigoje pateikiamas reikšmingiausių II ir III knygose minimų asmenvardžių aiškinamasis žodynas.

 

Knygos „Imperatoriaus Justiniano digestai arba pandektos, II ir III knygos” sudarytojai ir vertėjai viliasi, kad šis leidinys, kaip ir pirmasis, bus įdomus romėnų teisės ir jos istorijos šaltinis, pateiks atsakymų į klausimus apie nemažos dalies šiuolaikinės civilinės teisės ir civilinio proceso institutų bei principų genezę, jų susiformavimo ir raidos priežastis.