Stefan Zweig — Vakarykštis pasaulis

pagal |

Stefan Zweig — Vakarykštis pasaulis

Serija: „Klasika #19“.

Vienas garsiausių dvidešimtojo amžiaus pirmos pusės rašytojų Stefan Zweig savo memuaruose „Vakarykštis pasaulis“ dokumentuoja epochą ir stebi Europos civilizacijos krizę.

Stefan Zweig autobiografijoje aprėpia beveik visą savo gyvenimą. Jis kalba apie vaikystę ir gyvenimą mieste, kuriame susiformavo jo pasaulėjauta. Tęsia apie studijas, gyvenimo metus Londone ir Paryžiuje. Taip pat rašytojas buvo liudininkas artėjančios Antrojo pasaulinio karo grėsmės bei pasakojo apie pirmąsias jo dienas. Kiekviename gyvenimo etape Stefan Zweig randa gero ir blogo. Tačiau pasakodamas apie savo gyvenimą autorius lieka nuošalyje, jis yra tarsi stebėtojas. Stefan Zweig sutiko ir pažinojo daugybę žymių ano laikmečio žmonių. Tai ir Hugo Hofmannstahl, ir Sigmund Freud, ir Maksim Gorki, ir Rainer Maria Rilke, ir

Richard Strauss, ir daugelis kitų. Rašytojas susitikimus su šiais iškiliais asmenimis aprašo su begaline šiluma. Jis kalba ne tik apie bendravimo niuansus, bet vaizdžiai ir detaliai atkuria draugų portretus, taip leisdamas skaitytojams dar labiau priartėti.

Stefan Zweig laiką iki Pirmojo pasaulinio karo laiko saugiu etapu. Knygoje „Vakarykštis pasaulis“ itin juntamas saugaus gyvenimo ir nesaugumo jausmo kontrastas. Jis lydi visą autoriaus gyvenimą, o ypač juntamas pabaigoje, kuomet svajones daužo prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas ir visuomenės nužmogėjimas. Liudydamas Europos civilizacijos nuosmukį autorius ir pats jaučia savo asmeninio gyvenimo krizę. Rašytojas neįtikėtinai įtaigiai aprašė visuomenės elgesio kaitą svarbiausių istorinių įvykių kontekste.

Memuarus „Vakarykštis pasaulis“ Stefan Zweig parašė labai greitai ir tai buvo paskutinis jo kūrinys baigtas keli mėnesiai prieš mirtį. Tačiau net ir šiandien jis išlieka itin aktualus ir įspėjantis. Knygoje vaizduojamas intelektualų naivumas, netikėjimas, kad ateina negandų metas, verčia prisiminti, kad istorija linkusi kartotis, o svajonės sudužti.

Stefan Zweig (1881-1942) – austrų rašytojas, žurnalistas, biografas. Savo karjeros viršūnėje jis buvo daugiausiai verčiamas ir skaitomas autorius pasaulyje. Stefan Zweig Vienos universitete apsigynė daktaro laipsnį. Jis buvo eruditas, pacifistas, humanistas, literatūros kritikas, parašė ne vieną garsaus žmogaus biografiją. Antrojo pasaulinio karo metu jis buvo priverstas pasitraukti iš Austrijos, gyveno Londone, vėliau JAV bei Brazilijoje. Deja, apimtas gilios depresijos jis kartu su žmona nusižudė.

Iš vokiečių kalbos vertė Giedrė Sodeikienė