Salman Rushdie — Kichotas

pagal |

Salman Rushdie — Kichotas

„Kichotas“ – vieno žymiausių šių laikų autorių Salman Rushdie romanas, kuriame pinasi „Don Kichoto“ istorijos fragmentai ir ironiškas požiūris į šiandieninių Jungtinių Amerikos Valstijų aktualijas.

Leidinys „The Times“ savo apžvalgoje romaną įvardija kaip itin aštrų ir šmaikštų. Ir iš tiesų, siužetas intriguoja. Pagrindinis veikėjas Semas Diušanas – indas, gyvenantis galimybių ir svajonių šalyje. Jis – nevykėlis rašytojas, kuris, kaip ir visi, svajoja vieną dieną sukurti šedevrą. Rašydamas naują knygą jis pasiryžta pasauliui padovanoti dar nematytą personažą ir įkvėpimo ieško Servanteso kūryboje.

Taip gimsta Ismailas Smailas. Jis, kaip ir kūrėjas, gimęs Indijoje, tačiau šiandien savo dienas leidžia prie televizijos ekrano. O kaip gi kitaip, jei jame nuolat šmėžuoja Salmos R veidas. Įsimylėjęs niekada gyvai nematytą realybės šou žvaigždutę, Ismailas, kaip doras mylimasis, pradeda rašyti laiškus. Kichotas – jo slapyvardis. Vieną dieną ši meilės auka nusprendžia leistis į kelionę per visą Ameriką.

Rašytojas Salman Rushdie Ismailui sukūrė daugybę komiškų susitikimų ir nutikimų. Tuo tarpu Semas Diušanas – fikcinis rašytojas – savo problemomis tampa vis labiau panašesnis į savo sugalvotą veikėją.

Kaip žinia, klasikos kūrinys „Don Kichotas“ buvo laikmečio satyra. „Kichotas“ taip pat neatsilieka. Salman Rushdie savo veikėjus siunčia į žygį per šiuolaikinę Ameriką, nestabiliai balansuojančią ant prarajos krašto. Prarajos, kuri vilioja moraliniu žlugimu. Salman Rushdie pasitelkė Semą Diušaną, o Semas Diušanas – Ismalilą Smailą. Pasakojimas pasakojime sluoksnis po sluoksnio vynioja absurdo, komedijos ir dramos mišinį.

Salmanas Rushdie (g. 1947) – indų kilmės rašytojas, kuriantis anglų kalba. Jungtinės Karalystės karalienė autorių įšventino į riterius, taip pagerbdama už nuopelnus literatūrai. Tiesa, autoriaus kūryba sulaukia ne tik susižavėjusių skaitytojų atsiliepimų, bet ir draudimų. Jo pirmoji knyga „Vidurnakčio vaikai“ kritikavo Indijos premjerę ir todėl buvo uždrausta Indijoje. Knyga „Šėtoniškos eilės“ Irane užtraukė mirties nuosprendį. Nors oficialiai jis atšauktas, bet ekstremistai tebemedžioja autorių ir mirtimi baudžia knygos vertėjus bei pardavėjus. Šiuo metu rašytojas gyvena JAV. Jo pastarasis romanas „Kichotas“ pateko į prestižinių apdovanojimų „Man Booker“ trumpąjį sąrašą.

Iš anglų kalbos vertė Danguolė Žalytė.