Psichologo ir neurobiologo Pier Vincenzo Piazza mokslo populiarinimo knyga „Homo biologicus. Kaip biologija atskleidžia žmogaus prigimties paslaptis“ yra skirta skaitytojams, kurie domisi žmogaus kūno ir sielos ryšiais.
Pier Vincenzo Piazza teigia, kad gyvename tokiame amžiuje, kuriame galimybės atrodo beribės. Į kosmosą kyla palydovai, vienas su kitu susisiekti galime per akimirką, internetas išplečia darbo ir mokymosi sąvokas, medicina žaibiškai tobulėja ir mokslininkai daro kone stebuklus. Kaip gyvename šiandien, buvo sunkiai įsivaizduojama prieš šimtą metų. Tačiau yra sritis, kuri išlieka stabili ir nesikeičia jau tūkstančius metų. Tai yra žmogaus savęs suvokimas.
Knygoje „Homo biologicus. Kaip biologija atskleidžia žmogaus prigimties paslaptis“ rašoma, kad dauguma tvirtai įsitikinę, kad žmogus yra sudarytas iš dviejų dalių. Viena dalis – materiali, kita – dvasinė. Autorius tai įvardija kaip dualistinį antropocentrizmą, kuris žmogaus rūšį nusako kaip vienintelę būtybę Žemės planetoje sudarytą iš šių dviejų dalių, nes visa kita gyvybė yra vien tik materialinė.
Dualistiniu antropocentrizmu žmonės paaiškina savo troškimus, svajones ir individualizmą, skiriantį nuo gamtos pasaulio, kuriame viskas apibrėžta aiškiais biologijos dėsniais. Pier Vincenzo Piazza teigia, kad per tūkstančius metų žmogus nerado geresnio paaiškinimo šiems skirtumams nei nematerialioji savasties dalis – siela.
Dvidešimtajame amžiuje įvyko proveržis, kuriuo metu žmonija iki smulkmenų išsiaiškino, kaip funkcionuoja kūnas ir smegenys. Dvidešimt pirmajame amžiuje biologijos mokslas žengė dar toliau ir gali paaiškinti keistus žmogaus troškimus bei elgesį. Atrodytų, kad tikėjimas dvasia ir siela turėtų išnykti, nes niekas nesugebėjo įrodyti šių dalykų. Nutiko atvirkščiai ir tikėjimas tik sustiprėjo.
Mokslininkas išskiria tris svarbiausius dualistinio antropocentrizmo tipus. Pirmuoju tiki religingi žmonės, antrasis – socialinių ir humanitarinių mokslų skelbiamas dualizmas, o trečiasis – pasaulietinis dualizmas, nulemtas daugumos žmonių netikėjimu, kad jausmus ir potyrius gali supaprastinti ir paaiškinti biologijos mokslas.
„Homo biologicus. Kaip biologija atskleidžia žmogaus prigimties paslaptis“ – mokslo populiarinimo knyga, kuri patiks visiems besidomintiems žmogus prigimtimi, sąmone bei dvasios ir kūno sąveika. Autoriaus stilius įtraukiantis, paprastas, o vietomis nestokoja humoro.
Pier Vincenzo Piazza – iš Italijos kilęs prancūzų mokslininkas, medikas, psichiatras, neurobiologas. Pagrindinė mokslininko darbo sritis yra elgesio ir ypač priklausomybių patofiziologija, kurią jis tiria 25 metus. Autorius studijavo mediciną Palerme ir 1988-tais metais atvyko į šešių mėnesių stažuotę Prancūzijoje. Po jos liko šalyje ir tęsė mokslinę veiklą bei vadovavo Nacionalinio sveikatos ir medicinos tyrimų institutui (Inserm). Šiuo metu jis yra biotechnologijų kompanijos vadovas. Pier Vincenzo Piazza už savo pasiekimus neurologijos srityje buvo pagerbtas Prancūzijos mokslų akademijos prizu.
Iš prancūzų kalbos vertė Greta Štikelytė