Serija: „I Pasaulinis karas #4“.
Vilnius – daugiatautis miestas, kurį niokojo okupacijos ir karai. Šiandien apie tai liudija mieste išlikę prabėgsių įvykių ženklai ir žmonių atsiminimai. Vertėjo Norberto Venckevičiaus sudaryta knyga „Vilnius, 1915 m. Diena po dienos“ – tai Pirmojo pasaulinio karo metais Vilniuje gyvenusių žmonių dienoraščių ir prisiminimų fragmentai.
Iš skirtingų tautybių žmonių prisiminimų fragmentų ir dienoraščių ištraukų atkuriamas karą išgyvenančio miesto vaizdas. Pasakojimui pasirinktas dramatiškiausias miestui laikotarpis – antroji 1915-ųjų pusė. Tai laikas, kai Rusijos imperijos okupaciją keitė kaizerinės Vokietijos administracija.
Ore tvyro visuotinis nerimas, gatves užtvindė minios pabėgėlių, carinė administracija karštligiškai skuba evakuoti savo dokumentus ir paminklus. Sąmyšį kursto artėjančių vokiečių baimė, bombardavimai, nežinia dėl valdžios pasikeitimo ir pirmieji kaizerio valdžios įsakymai.
Kaip miesto gyvenimą pakeis kaizerio vadovybės potvarkiai? Ko imsis besitraukiantys rusai, suvokę padėties beviltiškumą? Kaip jų sprendimai nulems miesto ir jo gyventojų ateitį?
Knygos „Vilnius, 1915 m. Diena po dienos“ puslapiuose atsiminimais dalinsis Peliksas Bugailiškis, Petras Klimas, Michalas Brenszteinas, Aleksandras Svečinas ir kiti. Jų istorijas praturtina puikios iliustracijos – miesto nuotraukos, to meto žemėlapiai ir miesto gynybos bei puolimo planai. Ši knyga tikrai patiks visiems istorijos mėgėjams. Šie tekstai – tarsi įvairialypė mozaika, kurianti objektyvų to meto vaizdą. Tai unikali galimybė pažvelgti į 1915-ųjų Vilniuje tvyrojusią atmosferą įvykių dalyvių akimis.