Masaji Ishikawa — Upė tamsoje

pagal |

Masaji Ishikawa — Upė tamsoje

Šiurpą keliantys memuarai apie tikrą gyvenimą Šiaurės Korėjoje – „Upė tamsoje: sukrečianti vieno pabėgimo iš Šiaurės Korėjos istorija“ – tai pasakojimas apie režimą, iš kurio kartais juokiamės, nes mūsų protas negali suvokti, kad tai gali būti realybė.

Tai pasakojimas apie valstybę ir režimą, kuris niekda nesikeičia, tai pasakojimas apie žmogiškąjį orumą.

Masadžis Išikava (Masaji Ishikawa) gimė japonės ir korėjiečio šeimoje 1947 metais. Iki trylikos metų jo šeima gyveno Japonijoje. Visą gyvenimą Masadžis jautėsi kaip žmogus be tėvynės, tačiau tas jausmas tapo kur kas skaudesnis ir gilesnis, kai šeima persikėlė gyventi į Šiaurės Korėją.

Suvilioti pažadais apie „rojų žemėje“, darbų gausą, gerą išsilavinimą vaikams ir aukštą padėtį visuomenėje grįžusiems į savo šalį korėjiečiams, M. Išikavos tėvai išvyko ten gyventi, įstojo į komunistų partiją ir netrukus suprato, kad naujasis gyvenimas labai skiriasi nuo žadėtos utopijos.

Memuaruose „Upė tamsoje: sukrečianti vieno pabėgimo iš Šiaurės Korėjos istorija“ Masadžis Išikava pasakoja apie gyvenimą vieno žiauriausių režimų valstybėje – auklėjimą, kurį jam teko patirti, ir visus baisius trisdešimt šešerius metus, kuriuos jis praleido diktatūros valdomoje šalyje. Čia jis kentėjo dėl to, kad yra pusiau japonas ir greitai suprato, kad geriau daryti tai, kas liepiama, kad čia nevertinamas geraširdiškumas ar, juo labiau, tiesa. Badas, skurdas, koncentracijos stovyklos, nuolatinė prievarta ir muštras – su visu tuo teko susitaikyti jam ir geresnio gyvenimo ieškojusiems jo tėvams.

Tačiau 1996 metais Masadžis Išikava pasiryžo rizikuoti gyvybe ir bėgti iš Šiaurės Korėjos. Vienintelis kelias buvo upė, kurios vandenys atnešė išgelbėjimą šimtams laimingųjų ir atėmė gyvenimą tūkstančiams. Jis perplaukė upę ir atsidūrė Kinijoje. Koks gyvenimas jo laukė pabėgus? Ar laisvė atnešė laimę?

„Upė tamsoje: sukrečianti vieno pabėgimo iš Šiaurės Korėjos istorija“ – tai ne tik šokiruojantis brutalaus režimo portretas, bet ir atviras liudijimas apie žmogaus orumą ir nepalenkiamą dvasią.


„Gąsdinančiai tikra istorija apie gyvenimą Šiaurės Korėjoje. Pasakojimas apie visišką šalies panieką savo piliečiams šokiruoja ir pribloškia.“

Kirkus Reviews


„M. Išikavos aprašytas Šiaurės Korėjos skurdas gąsdina, kaip ir pasakojimai apie korupciją ir represijas visose gyvenimo srityse.“

Wall Street Journal

Masadžis Išikava (Masaji Ishikawa, g. 1947 m.) šiuo metu gyvena Japonijoje, kur ir gimė. Nuo 1960 iki 1996 metų gyveno Šiaurės Korėjoje iš kurios jam pavyko pasprukti.

Iš anglų kalbos vertė Vaida Jėčienė