Howard Phillips Lovecraft — Tykantis tamsoje

pagal |

Howard Phillips Lovecraft — Tykantis tamsoje


Siaubo literatūros klasiko Howard Phillips Lovecraft kūryba nebuvo spausdinama knygose iki jo mirties, tačiau dabar jis – vienas populiariausių siaubo, fantastikos ir keistosios literatūros (weird fiction) žanro rašytojų. „Tykantis tamsoje. Kūrybos rinktinė“ – pirmoji lietuviškai išleista šio autoriaus knyga.

Knygoje „Tykantis tamsoje“ spausdinami devyni H. P. Lovecraft apsakymai ir keturios apysakos. Tarp jų – „Beprotybės viršukalnės“, „Kthulhu šauksmas“, „Tas, kuris šnabždėjo tamsoje“, „Spalva iš kosmoso“ ir kiti šiurpą keliantys pasakojimai.

Rašytojo kūryboje atsiskleidžia neįtikėtinai nežmogiškas, šaltas ir nepažįstamas pasaulis. Tačiau čia pat egzistuoja ir žmogiškumas – menkas, persmelktas vienišumo ir nežinios. Rašytojo pasakojimuose veikia šiurpios būtybės, smulkmeniški kapų plėšikai, kuriems būdingas išskirtinis estetiškumas, mokslininkai, ieškantys toliau ir daugiau nei reikėtų žinoti…

Iš esmės rašytojo kūriniai atitinka mokslinės fantastikos ar siaubo literatūros žanrus, tačiau ilgą laiką jis buvo kritikuojamas už pompastiką ir „prastą skonį“, o jo kūriniai dažnai vadinti kliedesiais. Tačiau po autoriaus mirties, o ypač pastaruoju metu, suklestėjus mokslinės fantastikos žanrui, H. P. Lovecraft liaupsinamas už tai, kad aprašė neaprašomus dalykus ir privertė ieškoti vaizduotės ribų.

H. P. Lovecrafto kūryba įkvėpė ne tik kitus rašytojus, bet ir filosofus, muzikantus, komiksų ar kompiuterinių žaidimų kūrėjus. Jo veikėjų ar vietovių pavadinimų rasite „Betmene“, „Pietų parke“ ir kitur. Jo kūryba žavėjosi tokie literatūros grandai kaip S. Kingas, J. L. Borgesas.

Knygoje „Tykantis tamsoje“ surinkti jo kūriniai, parašyti per visus kūrybos metus.

Vis dėlto skaitytojus ir siaubo literatūros gerbėjus ne ką mažiau nei H. P. Lovecraft kūryba traukia ir jo išskirtinė asmenybė. Jis mėgo vienatvę ir nemėgo žmonių. Labai retai iš namų išeidavo, kol dar buvo šviesu. Toks gyvenimo būdas tik dar labiau išryškino ir taip nuo vaikystės blyškią jo odą. Su gerbėjais, kitais rašytojais ir kai kuriais artimaisiais ar draugais susirašinėdavo laiškais, kurių per gyvenimą parašė apie 100 tūkstančių.
Vedė būdamas 34 metų. Vėliau, po jo mirties, žmona pripažino, kad tuomet jis dar buvo nekaltas, o ir po vedybų nemėgo sekso. Rašytojas jai sakė, kad jei vyras susituokia jau praėjus seksualiniam pikui, tai pasiekęs ketvirtąją dešimtį jau ne itin juo mėgaujasi.
Po mirties rašytojas buvo palaidotas šeimos kape, tačiau gerbėjai pastatė jam atskirą paminklą. Kiek vėliau buvo bandoma iškasti jo kūną, tačiau kapų plėšikams teko pasiduoti, nes kape nieko nepavyko rasti.

Rinktinę "Tykantis tamsoje" sudarė Marius Burokas ir Paulius Jevsejevas.
Iš anglų kalbos vertė Marius Burokas, Paulius Jevsejevas, Virginija Mickienė, Andrius Kunčina