Bloch Robert – Psichopatas

pagal |

Roberto Blocho (Robert Bloch) „Psichopatas“ („Psycho“) – bene žymiausias pastarųjų dešimtmečių psichologinis siaubo romanas, pelnęs autoriui pasaulinę šlovę. Šis paslaptingas ir baugus įvykis Amerikos provincijos motelyje privers skaitytoją krūpčioti bei atidžiau žvelgti į kiekvieną sutiktą ir iš pažiūros nepavojingą žmogų.

Šis romanas buvo įkvėptas išprotėjusio Viskonseno miesto serijinio žudiko Edo Greino (Ed Grein) žmogžudysčių ir to meto įvykių, susijusių su jomis. „Psichopatas“ pasakoja istoriją apie Meri Krein (Marion Crane) nužudymą, kuri pavogusi didelę pinigų sumą iš savo darbdavio, norėdama tekėti už savo iki ausų įsiskolinusio mylimo vyro. ATSARGIAI, TOLIAU SPOILERIS! Pakeliui pas jį, moteris užsuka į motelį, kur sutinka labai keistą šio motelio savininką Normaną Beitsą (Norman Bates), kuris be motelio rūpesčių globoja savo ligotą mamą, kuri šioje istorijoje yra ne vien tik patale gulinti sena moteris, bet ir antroji N. Beitso asmenybės dalis. Po pokalbio su juo, jis nusprendžia grąžinti pinigus ir kaip tik nuo šio taško prasideda beprotybė. Meri nužudoma, kaip ir detektyvas, Meri mylimasis ir sesuo, kurie bandė išsiaiškinti šios nelaimės priežastis, kurios veda tiesiai į žiaurias Beitso motelio paslaptis.

„Psichopate“ nagrinėjamos beprotybės, tam tikros dvilypės asmenybės sutrikimų temos. Normanas Beitsas visą romaną kovoja su dviem savo asmenybės pusėmis: jo ir jo motinos, kuri romano pabaigoje laimi: „Mama juos nužudė. Taip jis pasakė, bet tai buvo melas“. Tačiau asmenybės susidvejinimas, laikini pamišimo protrūkiai bei pseudo-šizofrenija yra gražus apvalkalas svarbioms žmonijos problemoms ir egzistencinėms temoms. Visi įvykiai persipina į vieną gėrio-blogio kontrastą: Meri nebuvo blogas žmogus, tačiau pavogė pinigus. Normanas nebuvo blogas žmogus, tačiau jo beprotybė, jo motina – jis žudė. Nors knyga ir skaitosi labai lengvai, ją pavadinčiau šiurpiulius keliančiu į popierėlį įvyniotu blogio ir gėrio jėgų kovos atvaizdu. Paskaityti prieš miegą tikrai verta.

„Tikroji pabaiga atėjo, kai stojo tyla“.

Recenzija iš Skaityta

„Meri ėmė klykti, bet užuolaida atsitraukė dar plačiau, iš garų išniro ranka, spaudžianti didžiulį mėsininko kirvį. Šis kirvis po akimirksnio nutraukė jos šauksmą.

Ir nukirto galvą.“

Kadaise, kai buvome 8-9 metais jaunesni, Lietuvos knygų padangėje galima buvo aptikti paslaptingą „Siaubų skrynelės“ seriją. Deja, ši keista paukštė lakiojo neilgai ir gan greitai buvo mirtinai sužeista mūsų sudėtingos ir negailestingos ekonomikos. Nors pačios paukštės jau nebėra, bet keletą spalvingų plunksnų ji vis tik spėjo paberti. Viena iš jų – Roberto Blocho psichologinis siaubo romanas „Psichopatas“. R. Blocho kūrinys sulaukė ne tik didžiulio pasaulio skaitytojų dėmesio, bet ir sudomino garsųjį kino režisierių Alfredą Hitchcocką, kuris pateikė šio kūrinio kino versiją.

Keletas žodžių apie nesudėtingą siužetą. Jauna 27-erių metų moteris Meri Krein nėra patenkinta savo gyvenimu. Jos mylimasis Semas Lumisas, gyvenantis mažame Fervilo miestelyje, yra parduotuvės savininkas. Parduotuvę jis paveldėjo iš tėvo, o kartu su parduotuve jam atiteko ir dvidešimties tūkstančių dolerių skola. Meri nori susituokti, bet Semas nesutinka to daryti, kol nesugebės atsikratyti skolų. O tai turėtų užtrukti dar bent dvejus, trejus metus. Merei atrodo, kad tai beprotiškai ilgas laikas, todėl ji ryžtasi vagystei. Iš Loverio agentūros, kurioje dirba, ji pasisavina 40 tūkstančių dolerių, tikėdamasi, kad šie pinigai išspręs visas problemas, ir keliauja pranešti džiugią naujieną savo mylimajam. Pakeliui pasiklysta ir užsuka į nedidelį pakelės motelį. Čia ir prasideda visi įdomumai, nes scenoje pasirodo nauji paslaptingi veikėjai – Normanas Beitsas, motelio savininkas, ir jo mama. Normanas, apkūnus 40-ies metų vyras, labai rūpinasi ne tik moteliu, bet ir sergančia motina. Tuo tarpu pagyvenusi motina savo sūneliui suteikia kur kas daugiau rūpesčių, nei motelis. Kokį vaidmenį vaidina jie šioje istorijoje nepasakosiu, tik pasakysiu, jog tikrai svarbų. Merei kelionė baigiasi būtent šiame motelyje. Kaip tai įvyksta, kodėl, kas dėl to kaltas, kaip paskui klostosi įvykiai – visa tai sužinosite perskaitę knygą, juo labiau, kad nuo šios vietos veiksmas įgauna pagreitį ir į jį įsitraukia kiti personažai: Lila, Meri sesuo, seklys Arbogastas, šerifas Čambersas. Prie jų prisijungs ir Merės išrinktasis Semas. Ne visiems iš jų ši istorija baigsis sėkmingai. .

Knyga skaitosi lengvai ir įdomiai. Aprašomi dalykai atrodo labai realiai, todėl greitai įsitrauki į veiksmą ir kiek nusivili, kad knyga greitai baigiasi. Bet „švelnių“ siaubukų gerbėjai turėtų būti patenkinti, nes šioje knygoje yra visko po truputi, pradedant nuo įdomaus veiksmo, paslaptingų personažų, vienos kitos aukos, šiurpių scenų, ir baigiant ne mažiau intriguojančia atomazga.

Baisu.

(Visited 69 times, 1 visits today)