Aleksandrs Grīns — Tobagas

pagal |

Aleksandrs Grīns — Tobagas


Latvių klasiko Aleksandro Gryno (1895–1941) istoriniame romane "Tobagas" – pasakojama apie Kuržemės hercogo Jokūbo pastangas XVII a. įsigyti kolonijų.
Jo laivai iš Ventspilio plaukia į Gambiją (Afrikoje) ir Tobago salą, o žmonės kelionėse ir ten įsikūrę patiria begalę pavojų ir nuotykių.
Knyga žadina romantiškas svajones apie tolimas jūrų keliones, burlaivius, lobius, kovas su piratais, indėnais ir net žmogėdromis.
Knygos herojų žygiai ir likimas tarpais užima kvapą, tačiau visur ir visada jiems prieš akis švyti gimtinės paveikslas – baltais žiedais apsipylusios ievos Ventos pakrantėse.

Aleksandro Gryno romanas "Tobagas" pirmą kartą buvo išspausdintas 1934 metais laikraštyje "Latvijos karys", paskui išėjo atskira knyga. Nūnai romanas ir jo autorius vėl grįžta pas skaitytojus, į savo tautą daugiau negu po pusės šimto metų – per visą pokario laikotarpį rašytojo kūriniai nebuvo leidžiami ir jau seniai yra tapę bibliografine retenybe. Bet Aleksandro Gryno kūryba – ne ta literatūra, kuri galėtų dominti vien literatūrologus.
Jo darbai buvo parašyti plačiajai visuomenei ir savo metu pelnytai tapę populiarūs. Apie to populiarumo priežastis, apie Aleksandro Gryno rašymo manierą bent jau iš dalies sužinos romano "Tobagas" skaitytojai.

Iš latvių kalbos vertė Renata Zajančkauskaitė

(Visited 1 times, 1 visits today)