Japonų autorės Tomoka Shibasaki romanas „Pavasario kiemas“ – lėtas, jautrus ir subtilus kūrinys apie vienatvę, laikinumą, praeitį ir žmogiško ryšio galią.
Daugiabutis, kuriame gyvena romano veikėjai, greitai bus nugriautas ir pakeistas kažkuo modernesniu. Pusė butų jau atlaisvinti ir dabar savininkas laukia kol baigsis likusių nuomininkų sutartis ir jie išsikraustys. Vienas iš likusių gyventojų yra vienišius Taro. Jis dirba nedidelėje viešųjų ryšių įmonėje, sielvartauja dėl tėvo mirties ir žlugusios santuokos. Vyras plaukia pasroviui, vengia visko, kas vargina, o ypač socialinio bendravimo.
Taro kaimynė Niši – iliustratorė ir komiksų kūrėja. Netrukus šie du vienišiai užmezga draugystę. Niši turi foto albumą „Pavasario kiemas“, kuriame publikuota laiminga pora, pozuojanti šalia dailaus namo. Menininkei namas tampa apsėdimu. Koks gyvenimas būtų šiame pastate? Koks kambarys būtų Niši mėgstamiausias? Svarbiausia, kad masiantis ir paslaptingas dangaus žydrumo namas stovi Niši ir Taro kaimynystėje bei tampa svarbiu jų draugystės akcentu.
„Pavasario kiemas“ paliečia jautrias temas. Ši knyga, kurioje nėra aiškaus siužeto, nagrinėja urbanizaciją, keičiančią miestų veidus, namus, kurie išlieka ir kurie pradingsta, atmintį, socialinę atskirtį, susvetimėjimą, beveidžius kaimynus, kurių nenorime įsileisti į savo gyvenimą, laikinumą, praradimus ir žmogiškuosius ryšius. Knyga yra nuostabus lėtos, lyriškos japoniškos prozos pavyzdys.
Tomoka Shibasaki (g. 1973 m.) – japonų rašytoja. Ji mokėsi Osakos prefektūros universitete ir baigusi studijas dirbo biure. Tačiau nuo paauglystės rašyti mėgusi autorė kūrybą tęsė, o jos kūriniai buvo pastebėti ir įvertinti. 1999-ais autorė išleido trumposios prozos žanro knygą. Pirmasis Tomoka Shibasaki romanas, pasirodęs metais vėliau, buvo ekranizuotas. 2014-ais metais pasirodęs kūrinys „Pavasario kiemas“ buvo apdovanotas Akutagavos premija. Autorė į šią premiją anksčiau pretendavo dar tris kartus.