Štai ir dar viena (kol kas jų yra keturios) “Auksinio obuolio serijos “Senovės išmintis – XXI amžiaus lyderiui” knyga.
Rinzai zenbudizmo mokyklos vienas žymiausių meistrų Takuanas Sōhō (1573-1645) vienuoliu tapo būdamas dešimties. Vos 36-erių jis jau buvo Kyoto mieste esančios Daitoku-dži šventyklos abatas. Takuanas labai mėgo keliauti. Prieš mirtį jis nupiešė hieroglifą, reiškiantį sapną. Mokytojas draugavo su M.Musašiu (beje, jis buvo Niteno mokytojas) ir kitais kardo meistrais, todėl ir pats neprastai valdė šį instrumentą. Tarp Takuano draugų buvo ir imperatorių.
Tačiau dzen Meistras mokė paprastų, ir tuo pačiu – sudėtingų dalykų. Jis sakė, kad šiame pasaulyje kiekvienas turi išmokti už save pakovoti. Kad to išmoktume, tenka atsigręžti į praeitį ir pasisemti patirties iš tų, kas tikrai išmano kovos meną. “Nesupančiotas protas” – tai garsiausių japonų mąstytojo darbų rinkinys, kuris pribloškia savo išskirtinumu. Čia pirmą kartą sujungti iš pirmo žvilgsnio nesudarinami dalykai: dzen mokymas ir kovos menas. „Kardas, dvasiniai pratimai ir nesuvaržytas protas – štai apie ką ši knyga. Mes turime kasdien lavinti protą, kol priešai, atsiradę dėl mūsų pačių pykčio, dvejonių ir godumo, bus nugalėti staigiu ir ryžtingu kardo kirčiu”, – sako Takuanas.
“Dzen filosofijoje, kai klausiama, kas yra Buda, privalu iškelti sugniaužtą kumštį”, – aiškina Mokytojas. Žodžiai negali apsakyti svarbiausių dalykų. Svarbiausia – nevaržyti proto, nestabdyti jo vienoje vietoje, nedėti jo niekur, kad būtų visur. Laisvos minties galiūnas siūlo tapti išminčiais, o tai padaryti galime neatsukę nugaros keliui.