Sergejus Viačeslavovičius Saveljevas gimė 1959 m. Maskvoje. 1985 m. baigė Maskvos pedagoginį institutą, 1987 m. apgynė kandidatinę, o 1992 m. – daktaro disertacijas apie embrionų morfogenezę ir žmonių bei gyvūnų smegenų patogenezę. Nuo 1993 m. vadovauja smegenų tyrimų laboratorijai, 2000 m. tapo profesoriumi. Pagrindinės mokslinių darbų kryptys: nervų sistemos vystymosi morfogenetinių modelių, atskirų smegenų kintamumo ir struktūrinių elgesio pagrindų tyrimai. Sukūrė pozicinę morfogenezės hipotezę ir pereinamųjų terpių teoriją, kuri yra gyvūnų (ir žmogaus) smegenų evoliucijos formavimosi neurobiologinis pagrindas.
Prof. Saveljevas yra daugiau kaip 300 mokslinių darbų autorius. Tarp jų – monografijos, atlasai, žinynai, knygos ir vadovėliai. 2001 m. buvo apdovanotas V. N. Ševkunenko topografinės anatomijos ir operacinės chirurgijos premija, o 2010 m. – B. I. Lavrenevo histologijos premija. Rusijos kūrybinės dailininkų sąjungos narys, penkių monografijų apie fotografijos istoriją ir kūrybą autorius. Už indėlį į Rusijos Federacijos kultūros plėtrą apdovanotas sąjungos bronzos, sidabro ir aukso medaliais.
„Smegenų skurdas“ – tai pirmoji į lietuvių kalbą išversta prof. S. Saveljevo knyga.
Šioje knygoje „Smegenų skurdas“ nagrinėjamos elgesio problemos, kurios gimė dėl neįprastos evoliucijos, dirbtinės atrankos ir žmogaus galvos smegenų konstrukcijos ypatumų. Aptarti paradoksalūs morfofunkciniai smegenų organizacijos principai, mąstymo kilmė, sąmonės dvilypumas, lyčių ir individualių struktūrinių skirtumų pagrindai. Specialiuosiuose skyriuose išanalizuoti socialinių instinktų formavimosi ir cerebrinio tolygaus vystymosi santykis augančiose bendruomenėse.
Knyga „Smegenų skurdas“ skirta plačiosios auditorijos skaitytojams – bent retkarčiais lankiusiems vidurinę mokyklą ir išsaugojusiems sąmoningumo pėdsakus.
iš rusų kalbos vertė Andrejus Larionovas