Raymond Lloyd Richmond — Pyktis ir atleidimas

pagal |

Raymond Lloyd Richmond — Pyktis ir atleidimas


Pyktis – neišvengiama emocija. Mūsų pasaulis pilnas agresijos ir prievartos – nuo konfliktuojančių turgaus prekeivių iki karinių tarpvalstybinių konfliktų. Tai viena stipriausių žmogaus emocijų, lydinti jį nuo pat gimimo iki gilios senatvės. Knygoje „Pyktis ir atleidimas“ klinikinės psichologijos mokslų daktaras Raymond Lloyd Richmond nagrinėja pykčio fenomeną ir pataria, kaip jį suvaldyti, kad šis netaptų kliūtimi normaliam ir ramiam gyvenimui.

Ar esame pajėgūs atskirti, kas yra pyktis? Kuo jis skiriasi nuo nuoskaudos ar suirzimo? Anot psichologo Raymond Lloyd Richmond, pyktis turi ypatingą palydovą – norą atsilyginti ir atkeršyti. Jei automobilių spūstyje kažkas akiplėšiškai užlenda prieš jus – plūsteli adrenalinas: žvilgsniu nužudote kaltininką, iki galo spaudžiate garso signalą ir svaidotės keiksmais. Štai pyktis – noras tą, kuris jus įskaudino ir jums sukliudė, nubausti.

Tačiau nors pyktis yra natūrali mūsų emocija, tai dar nereiškia, kad ji būtina ar neišvengiama. Reikia ieškoti kitų būdų kaip reaguoti į agresyvų elgesį, įžeidimus ir nusivylimą, nes pyktis apsunkina gyvenimą, gali tapti įvairių ligų priežastimi, skaudina šalia esančius žmones. Jis tarsi uždanga dengia tikrąjį skausmą ir ne tik tampa saviapgaule, bet ir atskiria mus nuo kitų žmonių. 

Dauguma mūsų širdyje slepiame daugiau pykčio, nei sugebame pripažinti sau ir mus supantiems žmonėms. O juk viskas, kas neišreikšta, su kuo nesusidorota, kas kaupiasi viduje, nuodija gyvenimą. Dėl to jaučiamės nepajėgūs realizuoti save darbe ar pagerinti santykius šeimoje. Knyga „Pyktis ir atleidimas“ skirta tiems, kurie nori perprasti gilumines pykčio priežastis ir atsispirdami į kasdienio gyvenimo emocines žaizdas augti psichologiškai. Svarbiausia knygos pamoka – tinkama reakcija į pyktį, o tam teks išsiaiškinti keletą dalykų – kas yra pyktis, kada ir kodėl jis kyla, ar verta jį tramdyti ir kaip tai daryti?

Knygos autorius Raymond Lloyd Richmond – klinikinės psichologijos mokslų daktaras ir religijotyros magistras, studijų metais gilinęsis į Jacques’o Lacano psichoanalizę, kognityvinę elgesio terapiją ir hipnozę. Lietuvių kalba išleista ir kita šio autoriaus knyga „Sielos gydymas“.

Iš anglų kalbos vertė Vilma Rinkevičiūtė