Penkis dešimtmečius sovietiniai istorikai verkšleno, kad „istorija mums skyrė mažai laiko pasirengti karui”. Deja, viskas buvo atvirkščiai. Daug, neleistinai daug laiko nelaboji „istorija” skyrė Stalino režimui. Du dešimtmečius vykęs nuožmus visų dorovės ir teisės normų, viso garbės ir orumo supratimo griovimas subrandino nuodingus vaisius. Nė vienoje hitlerinės agresijos auka tapusioje šalyje nebuvo tokio moralinio nuosmukio, tokio masinio dezertyravimo, tokio masinio bendradarbiavimo su okupantais, kokį pasaulis išvydo Sovietų Sąjungoje…
Markas Soloninas (g. 1958 m.) – vienas žymiausių naujosios kartos Rusijos istorikų. Sensacingoje knygoje „Birželio 22-oji: katastrofos anatomija“ naujai nagrinėjamas pradinis hitlerinės Vokietijos ir stalininės Sovietų Sąjungos karo laikotarpis. Autorius, remdamasis dokumentais ir skaičiais, oponuoja tradicinei Antrojo pasaulinio karo sovietinei istoriografijai, griauna senus propagandos mitus.
M. Soloninas ilgai nerado leidyklos, kuri sutiktų publikuoti jo leidinius. Šiuo metu jo knygos leidžiamos dešimtimis tiražų ir jau pasiekė 200 tūkstančių. „Birželio 22-oji: katastrofos anatomija“ jau išversta į čekų, slovakų, lenkų, estų kalbas.