Madeleine Albright — Fašizmas: įspėjimas

pagal |

Madeleine Albright — Fašizmas: įspėjimas

Buvusios JAV valstybės sekretorės Madeleine Albright knyga „Fašizmas: įspėjimas“ Amerikoje netruko tapti bestseleriu, o The Economist išrinko šią knygą geriausia 2018 metų knyga.

Autentiškas ir gilus fašizmo tyrimas – nuo 20 amžiaus iki dabartinių laikų, kai jo palikimas formuoja šiuolaikinį pasaulį. Viena mylimiausių Amerikos valstybės tarnautojų, pirmoji valstybės sekretorė moteris Madeleine Albright imasi sunkios, bet labai reikšmingos temos.

Autorė fašizmą knygoje apibrėžia gana paprastai, tačiau tas apibrėžimas gąsdinantis, nes atskleidžia fašizmo masiškumą ir gajumą šiandieniniame pasaulyje. Ji sako, kad fašistas yra žmogus, kuris mano kalbantis visos tautos ar grupės vardu, visiškai nesirūpina kitų teisėmis ir yra pasiryžęs naudoti smurtą ir prievartą, kad pasiektų savo tikslą.

Dvidešimtas amžius paženklintas fašizmo. Jis nužudė milijonus žmonių ir sukūrė baimę, kad žmogiškoji laisvė gali būti sunaikinta. Prisiminus patirtą siaubą natūralu tikėtis, kad pasaulis atmes bet kokius Hitlerio ar Musolinio pasekėjus, kurie galėtų iškilti mūsų laikais. Knygoje „Fašizmas: įspėjimas“ Madeleine Albright leidžia sau suabejoti ar tokia prielaida teisinga. Ji remiasi ir savo – vaiko, gimusio karo draskomoje  Europoje – patirtimi, ir savo kaip diplomatės žiniomis.

Autorė atskleidžia, kad fašizmas ne tik išgyveno 20 amžių, tačiau dabar kelia dar didesnę grėsmę taikai ir teisingumui nei kada nors anksčiau.

Jungtinės Amerikos Valstijos, kurios istoriškai visada gynė laisvą pasaulį, yra valdomos prezidento, gilinančio susiskaldymą ir niekinančio demokratines institucijas. Daugelyje šalių ekonominiai, technologiniai ir kultūriniai veiksniai silpnina politinį centrą ir stiprina kraštutinius kairiuosius ar dešiniuosius.
Šiuolaikiniai lyderiai, tokie kaip Vladimiras Putinas ar Kim Jong-un naudoja daugybę taktikų, kurias naudojo fašistai trečiajame ir ketvirtajame 20 amžiaus dešimtmečiuose.

Knyga „Fašizmas: įspėjimas“, skirta mums, tačiau kalba apie visus laikus. Knyga, parašyta žmogaus, ne tik studijavusio, bet ir kūrusio istoriją, kviečia išmokti pamokas ir atsakyti į klausimą, ar pajėgsime apsisaugoti nuo tragiškų praeities klaidų kartojimo.

„Šiuo metu, kai klausimas „ar taip viskas ir prasideda?“ persekioja Vakarų demokratijas, ji rašo su išskirtiniu autoritetu.“
Economist

„Aštru… Albright pateikia nenuginčijamas įžvalgas apie nerimą keliančias politikos tendencijas.“
Publishers Weekly

Madeleine Albright (Madeleine Korbel Albright, tikr. vardas Marie Jana Korbelová, g. 1937 m.) – Jungtinių Valstijų politikė, diplomatė. Ji buvo pirmoji moteris tapusi JAV valstybės sekretore, dirbo 1997–2001 metais. Ji taip pat buvo JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose.
Gimė Prahoje, tuometinėje Čekoslovakijoje. Antrojo pasaulinio karo metais jos šeima išvyko gyventi į JAV. Čia Madeleine Albright gavo pilietybę, baigė politologijos studijas ir pradėjo politikės karjerą.

Iš anglų kalbos vertė Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė