Jasmine Darznik — Įkalintos paukštės giesmė

pagal |

Jasmine Darznik — Įkalintos paukštės giesmė


Debiutinis Irane gimusios amerikietės Jasmin Darznik biografinis romanas „Įkalintos paukštės giesmė: kiek kainavo laisvė būti savimi XX a. Irane“ pasakoja apie Irano poetę Forugh Farrokhzad, kuri nepaisydama visuomenės nusistatymų, rado savo balsą ir savo likimą.

Visą savo vaikystę, kurią praleido Teherane, Forugh Farrokhzad girdėjo, kad persų dukterys turi būti tylios ir kuklios. Ji nuolat buvo mokoma paklusti, tačiau visad rasdavo būdų maištauti. Plepėdavo su seserimi tarp kvepiančių rožių mamos išpuoselėtame sode, leisdavo laiką ant stogo su trimis broliais, rašydavo eilėraščius, kad padarytų įspūdį savo griežtam tėvui, paslapčia bėgdavo iš namų paflirtuoti su savo paauglystės meile. 1950 metų vasarą jos aistra poezijai tapo nebevaldoma, tačiau nusistovėjusios Irano tradicijos negalėjo to leisti.

Forugh Farrokhzad buvo per prievartą ištekinta, tačiau pabėgo iš namų. Ji nutraukė ją dusinusius santykius ir užmezgė romaną, kuris tik dar labiau pakurstė jos troškimą rašyti, būti laisvai ir nepriklausomai. Jos eilės laikomos skandalingomis ir puikiomis. Vieni ją šlovina kaip nacionalinį lobį, o kiti niekina, kaip Vakarų pasaulio auką. Jai teko daug iškęsti dėl meilės, laisvės ir galimybės gyventi pagal savo susikurtas taisykles. O jos eilių galia augant neramumams Irane tik didėja.

Knyga „Įkalintos paukštės giesmė: kiek kainavo laisvė būti savimi XX a. Irane“ įkvėpta laiškų, filmų ir interviu su poete Forugh Farrokhzad. Čia rasite ir jos eilėraščių. Knygos autorė Jasmin Darznik puikiai atskleidžia poetės dvasią, su šalies tradicijomis nesuderinamus troškimus ir drąsą, kuri reiškė feminizmo gimimą Irane. Forugh Farrokhzad pavyzdys ir toliau įkvepia viso pasaulio moteris.

„Trumpas Forugh Farrokhzad gyvenimas, iki kraštų pripildytas maišto ir ginčų… Ši feminizmo ikona įkvėpė J. Darznik parašyti puikų debiutinį romaną.“
Ms.

„Kartais net pasirinkimas, ką mylėti, yra politinis veiksmas.“
 Vogue

„Įspūdingas ir provokuojantis galingos moters portretas, supriešintas su plačia Irano istorijos panorama.“
Kirkus Reviews

Jasmin Darznik (g. 1973 m.) – amerikiečių rašytoja. Gimė Teherane, Irane. Į Ameriką atvyko, kai jai buvo penkeri. Yra baigusi anglų kalbos ir kūrybinio rašymo studijas, turi daktaro laipsnį. Dėsto kūrybinį rašymą ir literatūrą Kalifornijos menų koledže. „Įkalintos paukštės giesmė“ yra jos pirmasis romanas, taip pat yra parašiusi dar vieną populiarumo sulaukusį romaną, paremtą savo mamos atsiminimais – „Gera duktė“.

(Visited 13 times, 1 visits today)