Jack Weatherford – antropologijos profesorius, besidomintis civilizacijų istorija. Knygoje „Čingischanas: modernaus pasaulio kūrimas“ jis atskleidžia tikrąją Čingischano istoriją nuo jo iškilimo tarp mongolų genčių ir sėkmingų karų iki civilizacijos sprogimo, kurį sukėlė mongolų imperijos viešpatavimas. Ši knyga ne tik atskleidžia išskirtinio lyderio portretą, bet ir priverčia iš naujo apmąstyti, kaip buvo kuriamas modernus pasaulis.
Vien tik ištarus Čingischano vardą dažnam prieš akis iškyla vaizdinys, kaip negailestingas, kraujo ištroškęs barbaras ant žirgo veda gaują nuožmių klajoklių karių plėšti civilizuoto pasaulio. Tačiau kad ir kokia neįtikėtina, vis dėlto tiesa yra ta, jog Čingischanas buvo ateitį puikiai strategavęs lyderis, kurio užkariavimai į atsilikusią Europą atnešė klestinčią Azijos kultūrą ir sukėlė precedento neturintį technologijų, verslų ir idėjų sprogimą.
Knygoje „Čingischanas: modernaus pasaulio kūrimas“ autorius Jack Weatherford pasakoja įspūdingą Čingischano ir jo palikuonių bei jų užkariavimų, pakeitusių pasaulį, istoriją. Knygos autorius yra vienas iš nedaugelio žmonių, kuriems buvo leista aplankyti Čingischano gimtinę ir laidojimo vietą.
Kovodamas dėl valdžios atokiose Mongolijos stepėse Čingischanas ištobulino karo strategiją ir ginklus, įvaldė greitos atakos ir apgulties meną, kurį vėliau naudojo kaudamasis su priešų armijomis Azijoje, laužydamas islamiškojo pasaulio stuburą ir paversdamas šarvuotus Europos riterius beviltiškai pasenusia karo jėga.
Mongolų kariuomenė valdant Čingischanui niekuomet neturėjo daugiau nei 100 tūkstančių karių, tačiau per 25 metus ji užėmė daugiau žemių nei romėnai per 400 metų. Mongolai dramatiškai pakeitė pasaulio žemėlapį, sukurdami imperiją, kuri išsiplėtė nuo Sibiro iki Indijos, nuo Vietnamo iki Vengrijos ir nuo Korėjos iki Balkanų.
Knygos „Čingischanas: modernaus pasaulio kūrimas“ autorius atskleidžia, kad priešingai nei manoma, mongolai buvo ne tik puikūs užkariautojai, bet ir gebėjo progresyviai valdyti.
Čingischano pasiekimai bet kurioje srityje ir iš bet kurios perspektyvos buvo nuolatinis iššūkis vaizduotei. Jis buvo novatoriškas lyderis, pirmasis, įtvirtinęs įstatymo viršenybę, skatinęs religijos laisvę, kūręs mokyklas, draudęs kankinimus, įteisinęs laisvą prekybą.
Prekybos keliai, kuriuos jis sukūrė, tapo ne tik komerciniais, bet ir idėjų, technologijų keliais, kurie pakeitė žmonių gyvenimus. Mongolai sukūrė pirmą tarptautinę popierinę valiutą, pašto sistemą ir tobulino spaudą, patrankas, kompasus. Vietinius produktus, tokius, kaip citrinos, makaronai, arbata, kilimai, kortos ar kelnės jie pavertė svarbiausiomis prekėmis visame pasaulyje. Mongolai labai svarbiu istoriniu laikotarpiu buvo naujo gyvenimo būdo architektai.
„Panašu į Iliadą… epinis, kelionių pasakojimas.“
Washington Post
„Gyva J. Weatherford analizė atkuria mongolų reputaciją (…) Puikiai parašyta ir kupina staigmenų knyga.“
Kirkus Reviews
Iš anglų kalbos vertė Edmundas Juškevičius