Ian McEwan — Atpirkimas

pagal |

Ian McEwan — Atpirkimas


Romanas „Atpirkimas“ – dramatiška istorija apie kaltę ir atpirkimą. Tai pasakojimas apie tai, jog atsiprašyti kartais gali būti per vėlu. Paskubomis padarytos klaidingos išvados ir neatsakingas poelgis visam laikui pakeičia trijų jaunų žmonių gyvenimą.

Trylikametė Brioni – protinga mergaitė, turinti rašytojos talentą ir trokštanti ja būti. Ji gyvena kartu su tėvais kaimo viloje, į kurią sugrįžta Kembridže studijuojanti jos sesuo Sesilija. Kartu su ja atvyksta ten pat studijuojantis Robis Terneris – seserų vaikystės draugas. Romano veiksmas apima tris laikotarpius – prieš Antrąjį pasaulinį karą, karo metu ir šiuolaikinėje Anglijoje.

Brioni stebi savo seserį ir Robį. Netyčia pamačiusi jaunuolių flirtą ir neteisingai supratusi tai, ką mato, ji nusprendžia, kad Robio elgesys agresyvus ir pavojingas. Jos įtarimus dar labiau pakursto Robio laiškas, kurį ji turi perduoti sesei. Netyčia gavusi ne galutinę, o juodraštinę jo versiją ir ją perskaičiusi, Brioni tik dar labiau įsitikina savo įtarimų teisingumu.

Vasarą į dvarą atvyksta daugiau žmonių – Sesilijos ir Brioni pusseserė su pusbroliais, taip pat brolis Leonas su draugu Paulu. Vienos vakarienės metu dingus Lolai svečiai pasiskirsto grupelėmis ir ima jos ieškoti. Tada Brioni ir padaro lemtingą klaidą, kuri persekios ją visą likusį gyvenimą.

Ian McEwans – britų rašytojas ir scenaristas, žurnalas TIME įvertino jį kaip vieną iš 50 geriausių britų rašytojų nuo 1945 m. Tarp 100 įtakingiausių britų kultūros asmenybių The Daily Telegraph skyrė jam 19-ąją vietą. Autorius moka meistriškai kurti moralines dilemas. Jo kuriamas pasakojimas nejučia įsuka į nesibaigiantį įvykių verpetą, siužetas vystosi ir, galiausiai, skaitytojo laukia netikėta atomazga.

„Atpirkimas“ primena Virginios Woolf kūrinius, jame esama Shakespear’o ar Vladimiro Nabokov’o amžinųjų temų. Tai nemenkina romano vertės – skaitytoją žavi autoriaus sugebėjimas apjungti įvairius personažus, įvykius, skirtingus laikotarpius ir sukurti intriguojantį daugialypį pasakojimą.

2001 m. romanas buvo nominuotas Booker premijai.  Tais pačiais metais jis pretendavo į dar kelis prestižinius literatūros apdovanojimus. Be to, „Atpirkimas“ tapo metų knyga ir buvo įtrauktas į „100 visų laikų geriausių romanų“ sąrašą. 2007 m. pagal romaną pastatytas to paties pavadinimo filmas, kurį režisavo Joe Wright. Jame vaidina tokios žvaigždės kaip Keira Knightley ir Jamesas McAvoy‘us. Filmas laimėjo Oskarą už geriausią garso takelį ir buvo nominuotas dar šešiems.

Iš anglų kalbos vertė Darius Kaunelis

(Visited 17 times, 1 visits today)