Hanya Yanagihara — Mažas gyvenimas

pagal |

Hanya Yahagihara — Mažas gyvenimas

Romanas „Mažas gyvenimas“ meta iššūkį visiems savo skaitytojams. Pasiruoškite jaudinančiai ir, ko gero, sudėtingiausiai istorijai, parašytai per pastarąjį dešimtmetį. Rašytojos Hanya Yahagihara kūrinys kviečia į nepaprastą kelionę per pačias tamsiausias grožinės literatūros gelmes.

„Mažas gyvenimas“ – epas apie meilę ir draugystę dvidešimt pirmąjame amžiuje. Tokios istorijos jūs dar neskaitėte.

„Geriausia knyga mano gyvenime“; „istorija, kuri išsunkia visas teigiamas emocijas“; „gražiausia, ką esu skaitęs“; „skaudžiausias ir žiauriausias pasakojimas“; „negailestingas tekstas tiesiog įsiskverbia po oda“; „skaitydamas aš numiriau šimtus kartų“; „paminklas empatijai“ – tokie ir panašūs žodžiai lydi susižavėjusių, sutrikusių ar pasipiktinusių skaitytojų atsiliepimus. Romanui abejingų nėra.

Literatūros mylėtojai, jau skaitę knygą, savo apžvalgose įspėja: romane daug smurto, prievartos ir savęs žalojimo scenų. Tačiau tuo pačiu ši istorija suteikia viltį ir tikėjimą draugystės galia.

„Mažas gyvenimas“ pasakoja apie keturis mokslo draugus, kurie baigę koledžą persikelia į Niujorką ir pradeda savo gyvenimo kelio paieškas. Jų kišenės tuščios, jie neturi tvirto pagrindo, tačiau draugystė, kurios laikosi įsikibę, padeda eiti tolyn.

Vilemas – draugiškas ir šiltas aktorius. Džei Bi – kelio į meno pasaulį ieškantis kandus tapytojas. Malkomas – gabus architektas. Ir galiausiai – Džudas – teisininkas ir matematikas. Viso ko ašis. Negrįžtamai palaužtas žmogus, kuris laiko draugus kartu, o tuo pačiu gyvena savo skausmo ir negyjančių traumų pasaulyje.

Bėgant metams ketvertuko santykiai gilėja ir tamsėja. Jų iššūkis – Džudas. Vidutinio amžiaus talentingas teisininkas, palūžusi asmenybė, vis giliau grimztanti į tamsą. „Mažas gyvenimas“ iš pradžių atrodo tarsi tradicinio siužeto romanas, nagrinėjantis psichologinį veikėjų augimą, tačiau tekstas virsta į intensyvų ir tragišką pasakojimą apie paslaptingą, traumuojančią ir gniuždančią Džudo gyvenimo istoriją. Hanya Yahagihara, aprašydama savo veikėjo dramą, visiškai negaili skaitytojų. Kiek gali ištverti vienas žmogus? Autorė nepaprastai talentingai fiksuoja kančią, žiaurumą ir skausmą, o tuo pačiu parodo nepaprastai stiprią draugystės galią.

„Mažas gyvenimas“– nepagražintas XXI amžiaus atspindys. Tikras iššūkis intelektualios literatūros gerbėjams.

Romanas buvo pastebėtas kritikų ir įvertintas įvairiais prizais. „Mažas gyvenimas“ pateko tarp prestižinių premijų „Man Booker Prize“, „National Book Awards“ ir „Baileys Prize for Womenʼs Fiction“ nominantų. Taip pat kūrinys įvardintas kaip viena geriausių „Amazon“, „New York Times“, „Guardian“, „O, The Oprah Magazine“, „Washington Post“, „Publishers Weekly“ ir kitų leidinių metų knygų.

Hanya Yanagihara (g. 1974 m.) – amerikiečių autorė, jau pirmuoju savo romanu „The People in the Trees“ sulaukusi didžiulės sėkmės. Hanya Yanagihara yra leidinio „T: The New York Times Style Magazine“ vyriausioji redaktorė. Išleidusi tarptautiniu mastu pripažintą bestselerį „Mažas gyvenimas“ ji leidybos pasaulį nustebino savo sprendimu dirbti pramoginiame stiliaus žurnale.

Iš anglų kalbos vertė Marius Burokas.

„Mažas gyvenimas“ – kietas riešutėlis, tad jei sudomino trumpas aprašymas, siūlome knygą įsigyti internetu ir pamėginti jį perkrimsti. Priminsime, kad leidinius pirkti online verta dėl to, kad, dažniausiai, jie kainuoja pigiau, ypač per išpardavimus bei akcijų metu, o be to, interneto knygyne apsipirkti yra saugu ir patogu. Parduodame daug įvairių žanrų knygų, kurių aprašymuose nurodėme puslapių skaičių, parengėme santraukų, įkėlėme ištraukų ir kitos svarbios informacijos, padedančios iš anksto įvertinti pirkinį. 

APIE KNYGĄ

Garsusis H. Yanagihara romanas „Mažas gyvenimas“ – jau lietuviškai

Šią savaitę Lietuvos knygynuose pasirodė JAV ir Didžiojoje Britanijoje 2015 m. išleistas ir tikra sensacija tapęs, iki šiol neįtikėtinai populiarus Hanya Yanagihara romanas „Mažas gyvenimas“.

Skaudi ir tamsi, bet be galo jautri amerikiečių rašytojos knyga pakerėjo skaitytojus visame pasaulyje, tiesiog užvaldė socialinius tinklus, buvo apdovanota bei įtraukta į prestižinių apdovanojimų trumpuosius sąrašus – tarp jų ir „Man Booker Prize“. Romaną iš anglų kalbos vertė Marius Burokas, išleido leidykla „Baltos lankos“.

Skausminga odė draugystei

Romane pasakojama, kaip keturi koledžo draugai, atsikraustę į Niujorką, neturi nei pinigų, nei žemės po kojomis, bet visad kliaujasi vienas kitu – ir šios draugystės jiems pakanka, kad ieškodami laimės ir sėkmės žengtų pirmyn. Tie draugai – geraširdis aktorius Vilemas, aštrialiežuvis dailininkas Džei Bi, talentingas architektas Malkolmas ir mįslingas, savyje užsisklendęs Džudas, kuris tarytum magnetas laiko ketvertą drauge.

Bėgant metams draugų santykiai gilėja ir tamsėja, juos nuspalvina priklausomybės, sudėtingi pasirinkimai, ambicijos ir sėkmė. Tačiau didžiausias jų iššūkis, draugai netrunka suprasti, yra pats Džudas – genialus teisininkas ir matematikas, bet gyvenimo negrįžtamai palaužtas žmogus. Jo kūnas ir sąmonė sužaloti nenusakomai žiaurios vaikystės traumų, kurios Džudą ir jo artimuosius persekios visą gyvenimą.

„Mažas gyvenimas“ – giesmė broliškai draugystei ir meilei XXI amžiuje, pasakojimas apie šeimas, kuriose gimstame, ir apie šeimas, kurias susikuriame patys, žmogiškosios ištvermės ir empatijos meditacija. Tai viena labiausiai pritrenkiančių, metančių iššūkį, liūdinančių, sukrečiančių ir jaudinančių kelionių per sudėtingą žmogaus gyvenimą, nukelianti mus į vienas tamsiausių kada nors grožinėje literatūroje aprašytų vietų ir vis dėlto suteikianti šviesos.

Tokios sėkmės nesitikėjo

Gerų žodžių šiam didžiulės apimties, beveik 700 puslapių siekiančiam romanui negailėjo ne tik skaitytojai ir kritikai, bet ir žiniasklaida.

Pavyzdžiui, „New Yorker“ rašė: „Tai ir kartos portretas, ir kai kas daug tamsiau – bandymas suvokti žmogiškojo žiaurumo ribas ir sykiu parodyti draugystės gydomąją galią.“ „Independent: „Šio romano nepalyginsi su jokiu kitu. Jis išsišokantis, peržengiantis ribas, nepamirštamas.“ Na, o „The Guardian“ jį pavadino „nevilties kupina knyga, kurią perskaičius širdis keliskart išsiplečia“.

Debiutinis H. Yanagihara romanas „The People in the Trees“ (2013) tapo viena svarbiausių metų knygų JAV ir buvo pastebėtas kritikų, tačiau didžiosios sėkmės sulaukė būtent antras rašytojos romanas „Mažas gyvenimas“. Jis įtrauktas į bene visus svarbiausių JAV ir Didžiosios Britanijos literatūros apdovanojimų trumpuosius sąrašus, įskaitant „Man Booker Prize“, „National Book Awards“, „Baileys Prize for Womens Fiction“, „International Dublin Literary Award“, laimėjo prestižinį „Kirkus Prize“ (2015) literatūros apdovanojimą ir tapo pasauline sensacija, užkopusia į daugelio pasaulio šalių literatūros bestselerių viršūnes.

Pati rašytoja teigia tokios sėkmės nesitikėjusi. Nesitikėjo ir leidėjai bei agentai.

„Nieko nesitikėjau. Galvojau, gerai būtų, jei knygą perskaitytų ir ji patiktų bent kelioms dešimtims žmonių. Tiesa, mane pradžiugino, kad leidėjams tiko knygos apimtis ir idėja. Buvau suprasta taip, kaip tikėjausi, o leidėjai gerąja prasme nustebino pasakę, kad šią knygą privalome išleisti: net jei liks nepastebėta, ji privalo būti išleista“, – interviu „The Wall Street Journal“ pasakojo rašytoja.