Bestselerio „Septynios trumpos fizikos pamokos” autorius Carlo Rovelli sugrįžo su nauja mokslo populiarinimo knyga „Laiko tvarka“. Tai jaudinantis laiko prasmės tyrinėjimas, peržengiantis visas mūsų suvokimo ribas. Apjungdamas mokslą, meną ir filosofiją, Carlo Rovelli bando išsiaiškinti laiko paslaptį ir kartu kviečia į kerinčią mokslinę kelionę.
Pirmoje „Laiko tvarkos“ dalyje rasime fizikams gerai žinomas temas, tokias kaip laiko kitimas, kryptis, reliatyvumas, Planko laiko konstantos samprata. Antroje dalyje autorius kalba apie galimą pasaulį be laiko, o trečioji yra labiau teorinė. Čia Carlo Rovelli nagrinėja kaip mes suvokiame laiko tėkmę šiame nesenstančiame pasaulyje.
Ar laikas yra realus, ar tiesiog naudingas pokyčių matas? Laikas yra paslaptis, kuri nepaliauja mūsų gluminti. Filosofai, mokslininkai ir poetai ilgai tyrinėjo laiko prasmę, o mokslininkai nustatė, kad jo struktūra skiriasi nuo tos, kurią intuityviai įsivaizduojame. Autorius nevengia cituoti žymių mokslininkų, kalba apie Niutono, Arsitotelio, Einšteino laiko teorijas.
Laikrodžio rodomas laikas, sakė Einšteinas, yra tik iliuzija. Savo bendrojoje reliatyvumo teorijoje (paskelbtoje daugiau nei prieš šimtmetį, 1915 m.) jis teigė, kad laikas greičiau eina esant aukščiau. Taigi, jei žmogus, gyvenęs jūros lygyje, susitiks su savo dvynuku, gyvenusiu kalnuose, jis pastebės, kad jo brolis ar sesuo yra šiek tiek vyresni. Analogiškai ant grindų pastatytas laikrodis veikia šiek tiek lėčiau nei tas, kuris stovi ant stalo. Taigi kuris iš jų rodo realų laiką? Šis klausimas tęsiasi per visą Carlo Rovelli knygą. Autorius klausia, kas yra tikra, kas iš tiesų egzistuoja.
„Laiko tvarka“ aiškina svarbiausius laiko filosofijos ir fizikos pokyčius. Laikas skirtingose vietose teka skirtingu greičiu, praeitis ir ateitis skiriasi kur kas mažiau, nei mes galime pamanyti, o pati dabarties idėja išgaruoja didžiulėje visatoje.
Carlo Rovelli „Laiko tvarka“ tapo „Sunday Times“ bestseleriu, o autorius vadinamas naujuoju Stephenu Hawkingu.
Italų fizikas ir teoretikas Carlo Rovelli (g. 1956) dirbo Italijos, JAV universitetuose. Šiuo metu tęsia mokslinius darbus Prancūzijos Marselio universitete, reguliariai bendradarbiauja su Italijos laikraščiais. C. Rovelli parašė keletą mokslo populiarinimo knygų. Sėkmingiausia, kol kas, yra „Septynios trumpos fizikos pamokos”, kuri jau išversta į daugiau nei keturiasdešimt kalbų, teigiama, kad tai yra viena iš sparčiausiai pardavimus auginančių mokslo populiarinimo knygų.
Iš italų kalbos vertė Toma Gudelytė