Canetti Elias – Apakimas

pagal |

.Apakimas” – sudėtingo likimo kūrinys. Vienintelis E.Canetti romanas buvo ne tik uždraustas nacių, bet ir ilgiems dešimtmečiams užmirštas. Tik po pusės amžiaus, kai rašytojas pelnė Nobelio literatūros premiją, „Apakimas” pasiekė ir sužavėjo daugybę įvairių šalių skaitytojų.
Įdomi ir šio romano atsiradimo istorija. Atsiminimuose E.Canetti rašė, kad iš pradžių jis norėjo sukurti aštuonių dalių „Žmogiškąją bepročių komediją”, kurioje veiktų vis kitas asmuo. Tačiau jo vaizduotėje gyveno tik vienas personažas – knygius Brandas, kuris rašant „Apakimą” iš pradžių virto Kantu, o galiausiai Kynu.
Romane pasakojama paini ir skaudi istorija apie keturiasdešimtmetį sinologą, kinų kultūros žinovą, Peterį Kyną, kuris saugiai jaučiasi tik tarp savo 25 tūkst. knygų ir 401 liksi, kinų hieroglifų.
Asmeninė biblioteka ir knygos – visas jo gyvenimas. Netikėtai į įprastą vyriškio kasdienybę viesulu įsiveržia 57 metų tarnaitė Tereza, buvęs policininkas Benediktas Pfafas bei suteneris ir sukčius liliputas Fišerlė.
Iš saugios knygų oazės Peteris Kynas patenka į realaus pasaulio pragarą. Prasideda neįtikėtinų įvykių kupina odisėja.