Cain James M. – Laiškanešys skambina du kartus

pagal |
Jaunas, vos dvidešimt ketverių metų bedarbis Frenkas Čambersas keliauja ieškodamas darbo. Užsukęs į pakelės užeigą, susipažįsta su jos savininku Niku Papadakiu, tas pasiūlo jam darbo. Nikas Papadakis užeigoje darbuojasi ne vienas – jam talkina jauna žavi žmona Kora. Susižavėjęs Kora, Frenkas lieka dirbti užeigoje ir tampa jos meilužiu. Neilgai trukus jie nutaria atsikratyti Niko…
Laiškanešys skambina du kartus, pasirodęs 1934 m., iškart sulaukė kritikos liaupsių. Romanas buvo naujoviškas ne tik stiliumi, bet ir siužetu: banali dviejų paprastų, niekuo neypatingų žmonių aistra baigiasi nusikaltimu, kurio motyvai – pinigai ir seksas.
Pasirinkęs neutralaus stebėtojo poziciją ir nereikšdamas jokių moralinių vertinimų, Jamesas M. Cainas stebi savo personažus ir tiksliai preparuoja jų poelgio priežastis.
Tai pirmasis ir, ko gero, stipriausias Caino romanas, susilaukęs ne tik kritikų pripažinimo, bet ir puritoniškų moralės sergėtojų cenzūros – dėl sekso ir prievartos scenų jis buvo net uždraustas.
Kelis kartus ekranizuotas. Filmus pagal jį statė tokie kino grandai kaip Luchino Visconti, Tay Garnettas, Bobas Rafelsonas.