Tai knyga apie malonumą. Ir apie skausmą. Ir malonumas, ir skausmas slypi mūsų smegenyse, tačiau pats svarbiausias dalykas – atrasti malonumo ir skausmo balansą. Nes laikai, kuriais gyvename, balansui siaubingai nepalankūs. Socialiniai tinklai, seksas, narkotikai, lošimai, maistas, apsipirkinėjimas, nepaliaujantis naujienų srautas ekranuose, nesibaigiantis susirašinėjimas, sekstingas… Visa tai sukelia iki šiol žmonijos nepatirtą išbandymą didžiulėmis ir beveik niekada nesibaigiančiomis dopamino dozėmis. Amžinai prisijungusios kartos smegenims virtualus dopaminas tiekiamas 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę išmaniųjų telefonų ekranuose. Patys to nepastebėdami tampame priklausomi ir siaubingai pažeidžiami, pavyzdžiui kompulsyvaus persivalgymo įvairiausiais dirgikliais.
Kokios viso to pasekmės?
Į šį klausimą savo knygoje „Dopamino tauta” atsako psichiatrė ir medicinos mokslų daktarė Anna Lembke. Ji atveria neįtikėtinus mokslo atradimus, kurie paaiškina, kaip besaikis malonumų vaikymasis sukelia skausmą… Ir kaip to išvengti. Sudėtingas neuromokslo formuluotes knygos autorė išverčia į lengvai suprantamas metaforas ir atskleidžia, kaip palaikant pasitenkinimą ir ryšį galima sukontroliuoti dopamino priklausomybę. Tai iliustruoja už širdies griebiančios Annos Lembke pacientų istorijos. Pasakojimai apie kančią ir išgijimą iš knygos autorės kabineto mums visiems suteikia vilties, kad kelias iš priklausomybės į esminius gyvenimo pokyčius tikrai yra įmanomas. Iš esmės knyga „Dopamino tauta” atskleis jums paslaptį, kaip derinant mokslo žinias su praktine išgijimo išmintimi savo gyvenime atrasti tobulą balansą tarp malonumo ir skausmo.
Atsiliepimai apie knygą:
„Anna Lembke labai giliai suvokia patirtis, apie kurias aš dažnai klausausi savo psichologinės terapijos kabinete. Tai istorijos apie šiuolaikinio pasaulio priklausomybių ir mūsų pirmykščių smegenų fatališkus susidūrimus. Jos pasakojimai apie žmones, randančius sveiką balansą tarp malonumo ir skausmo turi galią iš tiesų transformuoti jūsų gyvenimą.”
Lori Gottlieb, žurnalo „The Atlantic” skilties „Gerbiamasis psichiatre” ir „New York Times” bestselerio „Gal norėtumėt apie tai pasikalbėti?” autorė
„Mes visi trokštame pabėgti nuo atsibodusios rutinos ir to, kas mūsų kasdienybėje neteikia džiaugsmo. O jeigu, vietoje to, kad bandytume viso to išvengti, mes išmoktume atsigręžti į nemėgstamus dalykus ir pasiekti harmoniją su savimi ir šalia esančiais žmonėmis? Anna Lembke parašė knygą, kuri radikaliai keičia tai, kaip esame įpratę galvoti apie psichines ligas, malonumą, skausmą, atlygį ir stresą. Atsiverskite šią knygą – jūs tikrai pasidžiaugsite šiuo savo sprendimu.”
Danielis Levitinas, „New York Times” bestselerių „Organizuotas protas” ir „Sėkmingas senėjimas” autorius
„Akis atveriantis tyrimas apie malonumo siekį ir priklausomybę… Skaitytojai, ieškantys balanso, turi būtinai atkreipti dėmesį į Annos Lembke informatyvias ir netikėtas rekomendacijas.
„Publishers Weekly” geriausių knygų apžvalga
„Įspūdingos pacientų istorijos ir nepaprastai įžvalgios gijimo formulės.”
„Kirkus Reviews”
Apie autorę:
Anna Lembke – Stanfordo universiteto Medicinos mokyklos psichiatrijos ir priklausomybių medicinos profesorė, vadovauja Stanfordo priklausomybės medicinos dvejopo diagnozavimo klinikai. Pelniusi daug įvairių apdovanojimų už reikšmingus psichinių ligų tyrimus, aukštą mokymo lygį ir klinikines gydymo naujoves. Kaip gydytojos praktiką turinti mokslininkė paskelbė daugiau kaip šimtą recenzuotų straipsnių, knygų skyrių, rašė komentarus tokiuose prestižiniuose leidiniuose kaip „Naujosios Anglijos medicinos žurnalas” bei „Amerikos medicinos asociacijos žurnalas”. Parašė knygą apie receptinių vaistų epidemiją „Gydytojas – tarsi narkotikų platintojas: kaip gydytojai buvo apgauti, pacientai užkibo ant kabliuko ir kodėl taip sunku sustoti”. Priklauso keleto valstybinių ir nacionalinių priklausomybės organizacijų valdybai, liudijo įvairiuose JAV Atstovų Rūmų ir Senato komitetuose, aktyviai dalyvauja konferencijose kaip pranešėja ir taip pat konsultuoja pacientus.