Nors jas skiria penkiasdešimt metų, jų istorijos panašios – abi jas sieja meno mokykla centriniame Niujorko stoties terminale. Bestseleriu tapęs amerikiečių rašytojos Fionos Davis romanas „Centrinė stotis“ kviečia išgirsti ne tik jų istoriją, bet ir pasakojimą apie istorinį pastatą, meną ir pripažinimą.
Devyniems milijonams Niujorko gyventojų Centrinė miesto stotis – architektūros ir dizaino perlas, svarbi atminties ir miesto tapatybės vieta. Tačiau Klarai Darden ir Virginijai Klėj ji reiškia kur kas daugiau.
Klarai centrinės stoties terminalas – jos ateitis, į kurią dabar, trečiame XX a. dešimtmetyje, žiūrima itin optimistiškai. Ji – sėkminga Centrinės stoties meno mokyklos iliustracijos mokytoja, nedrąsiai svajojanti, kad jos darbai papuoš „Vogue“ viršelį. Tačiau net darbas prestižinėje mokykloje nepadeda įveikti atšiauraus visuomenės požiūrio į moterį menininkę. Užsispyrusi ir savimi pasitikinti Klara siekia savo svajonių, tačiau kelią jai ir jos bičiuliams pastoja didžioji depresija. Vis dėlto nei alkis, nei nepriteklius neprilygs tam, ką jai teks patirti vėliau…
1974-asiais Centrinė stotis nyksta, regis, kartu su Virginijos Klėj gyvenimu. Pastatas toli gražu neprimena spindinčio ir gyvybe alsuojančio Niurjorko perlo – pasenusi apdaila, didelis nusikalstamumas ir nuolat keliamas klausimas, ar centrinis terminalas dar turi teisę egzistuoti? Virginijai stotis suteikia paskutinę galimybę – išsiskyrusi ir dukrą išlaikyti turinti moteris įsidarbina informacijos kioske. Vieną dieną klaidžiodama stotyje ji aptinka apleistą meno mokyklą, o rasta paslaptinga akvarelė kelia klausimą – kas šio šedevro autorius?
Virginija leidžiasi į paieškas – tai ne tik kova už Centrinės stoties išsaugojimą, bet ir bandymas sužinoti į Klaros Darden gyvenimo istoriją bei paslaptis. Kodėl naujausios žinios apie šią moterį siekia tik 1931-uosius?
Amerikiečių rašytojos Fionos Davis įkvėpimo šaltinis – žymiausi Niujorko pastatai ir jų istorijos, kurias knygose perteikia sukurtų herojų išgyvenimai ir dramos. Ji teigia, kad jai patinka kurti tokias istorijas, kurioje moterys aktyviai ir atkakliai kuria savo likimą. Jos kovoja už tiesą, o kartu ir pačios atranda save. Per savo karjerą Fiona Davis išbandė aktorės ir žurnalistės profesijas, tačiau galiausiai visą laiką skiria istorinių romanų kūrybai – jos knygos šiandien išverstos į 12 kalbų ir tapo pripažintais bestseleriais.
„Tai dar viena Davis duoklė Niujorko įžymybėms. Grožinės istorinės literatūros gerbėjus sužavės du skirtingi pasakotojų balsai ir į dvi laiko atkarpas padalinta istorija, atskleidžianti vieno iš didžiausių pasaulio transporto mazgų praeitį.“
Library Journal
„Fionos Davis knyga „Centrinė stotis“ remiasi autorės sėkmės formule – literatūroje naujam gyvenimui prikelti žymiausius Niujorko pastatus. Tai priminimas, kaip ilgai moterų darbas buvo nuvertintas ir negerbiamas – šiai knygai neįmanoma atsispirti.“
USA Today