Pindamas įtraukiantį ir intriguojantį siužetą, Witoldas Gombrowiczius (Vitoldas Gombrovičius, 1904–1969) pasitelkia visą vaizduotės arsenalą – čia ir tarp liūnų kylanti apgriuvusi pilis, kurioje gyvena pamišęs kunigaikštis, saugantis mįslingą paslaptį, ir į tą pilį vis nesėkmingai siekiantis prasmukti profesorius, mat jam maga įsitikinti, ar joje tikrai sukaupti meno lobiai, ir nesukalbamas, nieko vidun neįleidžiantis kunigaikščio sekretorius, ir profesoriaus į pagalbą pasikviestas teniso treneris, kuris įsimylėjęs dvarininkaitę, tačiau ši susižadėjusi su kunigaikščio sekretoriumi, ir nuolat tvyranti paslapties atmosfera bei nepaliaujančios veikti antgamtinės jėgos, o galiausiai – visą šį mazgą išnarpliojantis aiškiaregys.
Apsėstuosius, prisidengęs Zbigniewo Niewieskio slapyvardžiu, autorius pirmąkart paskelbė ištraukomis 1939 m. populiariojoje to meto Lenkijos periodinėje spaudoje. Šios publikacijos sulaukė didžiulio skaitytojų dėmesio ir susižavėjimo. Ši Gombrowicziaus knyga visiškai kitokia nei ankstesniosios, su kuriomis jau susipažinęs lietuvių skaitytojas.
Skandalingas, ekstravagantiškas, avangardiškas – taip kritikų apibūdinamas vienas garsiausių XX a. lenkų rašytojų Witoldas Gombrowiczius. Nuo 1939 m. jis gyveno Argentinoje, nuo 1964 m. – Prancūzijoje. Saviti, literatūros tradicijai ir visuomenės stereotipams nepaklūstantys Gombrowicziaus darbai tarptautinį pripažinimą pelnė šeštajame dešimtmetyje, o 1967 m. įvertinti prestižine Prix international de littérature premija, kurios pirmieji laureatai buvo Samuelis Beckettas ir Jorge Luisas Borgesas. Lietuvių kalba yra išleisti šie Gombrowicziaus romanai: „Pornografija“ (1996), „Ferdydurkė“ (2004), „Kosmosas“ (2008), „Transatlantas“ (2009) ir trijų dalių „Dienoraštis“ (1998–1999).