„Žiebtuvėliai anarchistai“ – Valdo Papievio apsakymų knyga, kalbanti apie sudėtingus žmonių santykius, vienatvę ir laiką.
Bevardis vienišius bastosi po kurortą, tačiau vakarui jis užsisako staliuką dviems. Alexis bėga nuo Paryžiuje išgyventos meilės, bet iš galvos jam neišeina kadaise mylimosios ištarti žodžiai. Garsėjančiam rašytojui Žiliui jo sukurti personažai tampa tikresni už draugą ir mylimąją.
Aistringi, staiga užsiplieskiantys, staiga nurimstantys veikėjai blaškosi miestų ir savo vidiniuose labirintuose, išgyvendami draugystės ir meilės trapumą, praėjusio laiko ilgesį, trokšdami sugriebti tai, kas žmonėse, tikrovėje vienu metu veriasi ir slepiasi.
"…apsakymą, dar ką tik nori, gali parašyti ir apie visišką nieką – kad ir apie tylą ir tuštumą, sklindančias iš šio ryto gražumo – nuo to gražumo tau norisi rėkti. Pats gi žinai, Žili, kad didžiausi dalykai vyksta, kai nieko nevyksta – kai pakiši galvą po vandens kolonėle, kai guli medžių paunksmėse, kai sėdi prie Senos ir žiūri į po kojomis srūvantį vandenį, kai vasaros dienomis, nuo karščio apsvaigęs ir viską pamiršęs, eini per Provansą, lyg eitum per didžiulį apleistos kalvės žaizdrą, kai paryčiais, kuomet žmonių dar nėra, prie jūros guli ir jos vienodo ošimo klausaisi. Ir kai tau skamba visų bažnyčių varpai. Rašyk apie šį nieką, smelkiantį pasaulio grožio stebuklą, rašyk, Žili, sugalvok, kaip tai aprašyti."
Valdas Papievis – Paryžiuje gyvenantis prozininkas. Už romaną „Eiti" (2010) apdovanotas Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto ir Liudo Dovydėno premijomis, jo romanas „Odilė, arba Oro uostų vienatve" (2015) pateko į geriausių metų knygų penketuką, taip pat išrinktas į meniškiausių metų knygų dvyliktuką, pagal jį kuriamas filmas. Už egzistencines patirties raišką ir atnaujintą romanų estetiką rašytojas įvertintas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.
"Manote, kad pažįstate Valdo Papievio kūrybą? Šioje meniškoje knygoje autorius atskleidžia tą patį, bet kartu ir kitą-netikėtą-savo veidą. Nepaprastas pastabumas, jautrumas meilės viražams ir sielos virpesiams, lyriškas stilius visada buvo būdingas Nacionaline kultūros ir meno premija apdovanotam, skaitytojų ir kritikų pamiltam autoriui. Tačiau trys nauji apsakymai, beveik apysakos, nustebina iki šiol neregėtu egzistenciniu spontaniškumu, atsivėrimu ne tik kasdienybės netikėtumams, bet ir charakterio pokyčių staigmenoms.
Valdas Papievis žaidžia va bank, nes po „Eiti" ir „Odilės" sėkmės pasitiki savo skaitytojais. Tiki, kad šie jį seks ten, kur ves išgyventos patirtys, bręstantis autoriaus meistriškumas, vis gilesnis šiuolaikinio, komplikuoto, nenuspėjamo žmogaus suvokimas. Šį kartą Valdas Papievis veda mus į naujas, kartais postmodernias erdves, kurias mūsų skaitymo malonumui apšviečia nepaklusnūs žiebtuvėliai anarchistai."
Violeta Kelertienė