V. S. Alexander — Išdavikė

pagal |

V. S. Alexander — Išdavikė

Istorija, įkvėpta „Baltosios rožės” pasipriešinimo judėjimo

 

Narsių vokiečių, drįsusių pasipriešinti naciams, įkvėptas romanas, kurio centre – moteris, pasiryžusi paaukoti viską žūtbūtinėje kovoje su tironija.

 

Siaučiant Antrajam pasauliniam karui, Miuncheno universiteto studentai stoja į kovą su nacių režimu. Jie įkuria grupę „Baltoji rožė” ir platina atsišaukimus, raginančius priešintis valdžios vykdomiems žiaurumams. Prie judėjimo prisijungia ir rusų kilmės vokietė Natalija, drauge su tėvais pabėgusi nuo Stalino teroro. Dabar jai svarbiausia – nepakliūti į gestapo nagus…

 

Įtampos kupinoje aplinkoje bet koks nugirstas žodis ar menkiausia užuomina į maištą gali reikšti ilgus metus kalėjimo ar net mirties bausmę. Vis dėlto, pabuvusi slaugytoja savanore Rytų fronte ir savo akimis regėjusi karo baisumus, Natalija supranta, kad priešintis būtina. Ji rizikuoja savo pačios ir artimųjų gyvybėmis, ištveria teismą ir kalėjimą, praranda draugus, bet kai ant kortos pastatytas daugybės nekaltųjų likimas, jokia kaina neatrodo per didelė.

 

Autorius subtiliai ir intriguojančiai plėtoja įvykius, keičiančius Natalijos ir kitų veikėjų jausmus, pažiūras, pasirinkimus ir likimus. Rašytojas išryškina sudėtingas išdavystės, doros ir kaltės temas, kurias kiekvienas žmogus gali suprasti savaip. Romanas suteikia galimybę panirti į Antrojo pasaulinio karo ištakas ir skaudžius įvykius, suskaldžiusius Vokietijos žmones į priešingas stovyklas bei pakeitusius svarbiausių etikos normų suvokimą.

 

V. S. Alexander (tikr. Michael Meeske) – amerikiečių istorinių romanų rašytojas, lietuvių skaitytojams jau žinomas bestseleriu „Maisto ragautoja” („Sofoklis”, 2021 m.). Autorių domina stiprių moterų likimai ir elgesys audringuose istorijos verpetuose. Jo prozoje istoriniai įvykiai meistriškai supinami su menine išmone.