S. C. Gwynne — Vasaros mėnulio imperija

pagal |

S. C. Gwynne — Vasaros mėnulio imperija

Komančių pakilimas ir nuopuolis

Tai pribloškiantis istorinis pasakojimas apie 40 metų trukusią kovą tarp komančių ir baltųjų naujakurių dėl valdžios Amerikos Vakaruose.

 

Pateikiamos dvi pritrenkiančios istorijos. Pirmoji – apie komančių, galingiausios indėnų genties Amerikos istorijoje, iškilimą ir nuopuolį. Antroji – vienas įsimintiniausių Senuosiuose Vakaruose gimusių pasakojimų: epinė saga apie iš pionierių giminės kilusią Cynthią Anną Parker. Cynthia Anna, žavi devynerių metų mergaitė rugiagėlių spalvos akimis, 1836 metais toli Teksaso pasienyje buvo pagrobta komančių. Ji pamilo savo pagrobėjus ir pagarsėjo kaip „baltoji skvo”, kuri atsisakė grįžti pas baltuosius iki pat 1860 metų, kai ją sučiupo Teksaso reindžeriai. Vis dėlto dar didesnės šlovės sulaukė jos sūnus Quanahas, tapęs paskutiniu ir galingiausiu komančių vadu, kurio partizaniniai karai Teksaso iškyšoje pavertė jį legenda. Komančių berniukai jau šešerių metų imdavo jodinėti nebalnotais žirgais, o suaugę kariai buvo laikomi geriausiais visų laikų raiteliais. Jie taip puikiai kovojo ir taip gerai valdė lankus bei ietis, kad sustabdė kolonijinės Ispanijos veržimąsi į šiaurę iš Meksikos ir užkirto kelią prancūzų ekspansijai į vakarus iš Luizianos. Iš rytinių JAV valstijų atvykę baltieji naujakuriai nustebo, kad komančiai stumia pasienį atgalios, ir įsiuto dėl įsiveržimo į jų genties žemes. Indėnai taip veiksmingai kovojo, kad teko suformuoti Teksaso reindžerių būrius ir sukurti specialiai su jais kovoti skirtą ginklą – šešių kulkų revolverius. Kelis dešimtmečius trukęs karas iš esmės sustabdė naujosios Amerikos nacijos vystymąsi.

 

Pasakojimas apima ispanų kolonializmą, pilietinį karą, bizonų bandų sunaikinimą ir geležinkelių pasirodymą – tai tikra istorinė šventė visiems, kas domisi JAV praeitimi.