Kubos rašytojo Reinaldo Arenas (1943–1990) autobiografinis romanas „Kai ateis naktis“ atskleidžia žmogų, kuris trokšta laisvės – kūrybinės, politinės, seksualinės, kuris nepabūgsta skurdo, cenzūros, persekiojimų, tremties. Ši knyga – itin drąsi Kubos autoritarinio režimo kritika. Parašyta ji kaip atsiminimų, svajonių, košmarų ir grynosios beletristikos mišinys, kur realybė pinasi su nevaržoma fantazija.
Ką reiškia gyventi atvirą gėjaus gyvenimą Kuboje, nesitaikyti su komunistiniu režimu, galvoti, rašyti, mąstyti taip, kaip norisi pačiam, o ne kaip liepiama iš aukščiau? Kalėjimas! Tai reiškia paprasčiausiai kalėjimą, nes nukrypimai nuo ideologinių normų ir už Kubos ribų skleidė šios šalies piliečiui nederamas ir valdžiai neįtinkančias mintis.
Visa tai atskleidžia autobiografinė knyga „Kai ateis naktis“, kurią 1993 metais „The New York Times“ įtraukė į metų geriausių knygų sąrašą. Tuo pačiu pavadinimu 2000 metais pastatytas filmas, kurį sukūrė daugelio žiūrovų pamėgto filmo „Skafandras ir drugelis“ režisierius Julianas Schnabelis, o patį Reinaldą Areną įkūnijo minėtame filme vaidinęs garsus aktorius Javieras Bardemas.
Nobelio premijos laureatas Mario Vargas Llosa apie Kubos rašytojo Reinaldo Arenas autobiografiją rašė: „Tai vienas labiausiai patraukiančių liudijimų, parašytų mūsų kalba apie priespaudą ir maištą, tačiau nedaugelis išdrįs tai pripažinti, kadangi knyga, nors skaitoma su nepasotinamu apetitu, keistai verčia skaitytojus pasijusti nepatogiai“. Reinaldo Arenas (1943–1990) romanai, ypač jų ciklas „Pentagonija“ ir autobiografija, susilaukė tarptautinio pripažinimo.
Dar paauglys įsijungęs į Fidelio Kastro revoliucionierių gretas, vėliau tapo aršiu komunistinio režimo kritiku. Havanos universitete kurį laiką studijavo filosofiją ir literatūrą, dirbo Nacionalinėje Chosė Marti bibliotekoje. Romanams pasirodant Europoje, o jam pačiam kritikuojant komunistinį režimą ir įsitraukus į homoseksualų subkultūrą, F. Kastro valdžia uždraudė leisti jo knygas, konfiskuodavo rankraščius, o 1974–1976 metais laikė jį kalėjime su žmogžudžiais ir žagintojais. 1980 metais R. Arenas emigravo į Jungtines Valstijas. Susirgęs AIDS, 1990 metais nusižudė Niujorke.