Prestižinės Nobelio premijos laureatės Olgos Tokarczuk knyga „Varyk savo arklą per mirusiųjų kaulus“ 2019-tais metais pateko į trumpąjį „Man Booker“ sąrašą. Prieš dešimt metų išleistas romanas atskleidžia šių dienų pasaulio aktualijas.
Lenkijos gūdumoje, kaime šalia Čekijos sienos, gyvena Janina Dušejko – vietos keistuolė. Moteris panirusi į astrologiją ir visur ieško sąsajų tarp dangaus kūnų išsidėstymo ir realijų, kurias mato per televizorių. Dar ji vakarais, kartu su buvusiu mokiniu, o dabar jau policininku, skaito bei verčia Williamo Blake’o poeziją. Williamas Blake’as knygoje palieka svarų pėdsaką.
Janina žiemą keliauja tvarkyti varšuviečių sodo namelių ir kas kartą stebisi, kad žmonės išrauna natūralios gamtos išaugintas grožybes ir prisodina parduotuvėse pirktų neįdomių augalų. Dar keistuolė galvoja, kad žmonių vardai jiems netinka ir neatspindi asmenybių, todėl jiems reikėtų persivadinti.
Iš pažiūros ramų, tradicijų suvaržytą kaimelį suvirpina paslaptinga gyventojo žmogžudystė. Ir tai ne vienintelė mirtis per keletą dienų. Williamo Blake’o gerbėjas policininkas imasi tirti nusikaltimą, o Janina drastiškai apverčia šiek tiek užsistovėjusį miestelio gyventojų pasaulį.
„Varyk savo arklą per mirusiųjų kaulus“ yra ir detektyvinis romanas, kurio nusikaltimo linija pritraukia skaitytojus bei neleidžia atsitraukti. Tuo pačiu knyga narsto daugybė aktualių minčių. Tai ir hipsterių filosofija, kuri teigia, kad įsitikinimai yra formuojami logikos, o ne emocijų ar tradicijų, ir feminizmas, apjungtas su gamtos išsaugojimo idėjomis. Magiškojo realizmo rašytojos Olgos Tokarczuk kūriniai visada yra daugiasluoksniai ir neša daugybę žinučių. Skaitytojui teks pačiam jas išsilukštenti ir perskaityti.
Olga Tokarczuk gimė 1962-ais metais, Lenkijoje. Jos tėvai buvo kilę iš Ukrainos ir abu mokytojai. Mama mokė lenkų kalbos ir literatūros, tėvas – teatro meno ir muzikos. Autorė savo pirmąjį kūrinį parašė 1972-ais metais. Jis buvo publikuotas žurnale. Pirmasis romanas išleistas 1993-iais metais, o pripažinimo Olga sulaukė po trečiosios knygos „Praamžiai ir kiti laikai“ pasirodymo. Iš viso rašytoja sukūrė beveik dvidešimt knygų.
Olga Tokarczuk yra prestižinių Nobelio ir „Man Booker” premijų laureatė. Kaip ji pati sako, šie apdovanojimai pakėlė į aukštesnį žaidimo lygį. Į lietuvių kalbą yra išverstos jos knygos – „Praamžiai ir kiti laikai“, „Bėgūnai“ ir „Dienos namai, nakties namai“. 2017-tais metais pagal knygą „Varyk savo arklą per mirusiųjų kaulus“ buvo pastatytas režisierės Agnieszkos Holand filmas „Pėdsakas“ (lenk. „Pokot“).
Iš lenkų kalbos vertė Vyturys Jarutis