Serija: „II Pasaulinis karas #53“.
„Išlikti gyvai. Berlynas, 1940–1945 metai“ – jaudinantis ir bauginantis autobiografinis autorės Marie Jalowicz Simon pasakojimas apie jauną žydų moterį, kuri nuplėšė savo geltoną žvaigždę ir išgyveno karą.
Berlynietei Marie Jalowicz Simon buvo 17 metų, kai 1939 m. Vokietija įsiveržė į Lenkiją ir pradėjo Antrąjį pasaulinį karą. Kaip žydė, ji netrukus buvo išmesta iš mokyklos ir turėjo dirbti priverstinius darbus.
1942-ųjų Berlynas. Knygos veikėja Marie Jalowicz Simon – jau devyniolikmetė, kuri kovodama dėl savo gyvybės priima nepaprastai drąsų sprendimą. Visi merginą supantys žydai nuolat suimami ir vežami į tremtį, priverstinį darbą bei mirtį. Marie Jalowicz nusprendžia išgyventi. Ji nusiima vokiečių užklijuotą žvaigždę, atsuka nugarą žydų bendruomenei ir išnyksta mieste.
Vėlesniais metais Marie Jalowicz gyvena prisidengusi svetima tapatybe ir nuolat juda tarp kelių dešimčių saugių namų. Nors Berlyne jau niekur nebėra saugu. Ji priversta priimti prieglobstį visur, kur tik gali rasti, ir daugelis žmonių, pas kuriuos ji apsistoja, mainais tikisi įvairių paslaugų. Ji slepiasi pas užsieniečius, komunistus, nuolat bėga ir ieško pagalbininkų ir niekada niekuo negali pasitikėti. Viena klaida gali reikšti areštą ir mirtį.
Autobiografinė knyga „Išlikti gyvai. Berlynas, 1940–1945 metai“ pasakoja apie tai, kaip nepaprastas protas, sumanumas ir greita reakcija padėjo Marie Jalowicz Simon išlikti gyvai Antrojo pasaulinio karo metu. Kinematografiniai aprašymai skaitytojus nukelia į karo laikų Berlyną, o autorės patirtis primena tiek įtempto siužeto filmą, tiek dokumentikos žanrą.
Marie Jalowicz-Simon savo istoriją įrašė į magnetofono juostas, o autorės sūnus sutikrino faktus bei įvykių chronologiją. Knyga „Išlikti gyvai. Berlynas, 1940–1945 metai“ stulbina savo jėga – kiek daug reikėjo ištverti, kokią didelę kainą mokėti ir kiek stiprybės turėti, tam, kad tiesiog išliktum gyvas.
Marie Jalowicz-Simon gimė 1922 metais, viduriniosios klasės žydų šeimoje. Antrojo pasaulinio karo metu ji išvengė geto pasislėpusi Berlyno pogrindyje ir apie tai pasakoja šioje knygoje. Po karo autorė dirbo Berlyno Humboldto universiteto klasikinės antikos kultūros istorijos profesore.
Iš vokiečių kalbos vertė Dalia Kižlienė