Etninė kultūra – tai visos tautos per šimtmečius sukurta, iš kartos į kartą perduodama ir nuolat atnaujinama kultūros vertybių visuma, padedanti daugelyje gyvenimo sričių vykstančių globalizacijos procesų sumaištyje išlaikyti tautinį tapatumą, savimonę ir etnografinių regionų savitumą. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, daug padaryta, kad geriau pažintume savo tautos ir valstybės istoriją, tačiau etninės kultūros reikalai, deja, palikti bemaž savieigai. Lietuvių liaudies kultūros centro ir regionų etninės kultūros centrų galimybės labai ribotos, literatūros, apibendrinančios gyvąsias etninės kultūros tradicijas per tą laiką išleista nepaprastai mažai.
Pagrindinė lietuviškųjų papročių ypatybė – gamtos reiškinių, diktuojamų dangaus šviesulių judėjimo skliaute, atspindys žmonių mąstysenoje ir elgsenoje, apie ką naujoviškai rašoma šioje knygoje. Tarp metų rato švenčių įterpti taip pat svarbių istorinių įvykių mažiau žinomi paminėjimai.
„Lietuviškų tradicijų skrynelė“ yra bene išsamiausias leidinys apie mūsų tautos liaudiškąją kultūrą Lietuvos kultūros istorijoje. Simptomiška, kad etninės kultūros sklaidą ir gilėjimą skatina UNESCO rekomendacijos. Leidinys sudarytas taip, kad padėtų mūsų tautai, žengiančiai į modernųjį pasaulį, neprarasti tautinio savitumo, skatintų žinoti, suvokti ir didžiuotis mūsų krašto etninės kultūros tradicijomis, tuo pačiu savo tautos kultūrinėmis vertybėmis būti atviriems visam pasauliui.