Trumpoji proza, fragmentiška pasaulio ir gyvenimo įvairovė
Nauja Nacionalinės premijos laureato knyga, dedikuota rašytojui Juozui Apučiui. Intymiai ir atvirai užfiksuota daug asmeninio gyvenimo momentų: vaikystė, mylima moteris, bičiuliai, tėvų likimai istorinėse pervartose, prieštaringa menininko kasdienybė, gamta ir supantys daiktai. Visa susipina į plačią patirčių pynę, perteikia pasaulio įvairovę ir pilnatvę.
„Kaip gera rašyti lyjant, kai lašai kaip stiklo karoliukų užuolaida pridengia nušienautą pievą priešais verandos langą. Sumirko prabangios tarsi senas auksas rūgštynių salos, žalvarinės ražienos. Puslankiu bėga pradalgės – juodasis strazdas kaip kibirkštis striksi straksi nuo kupetos ant kupetėlės, vis pasiimdamas kokį didžiai nustebusį žiogą ar duonvabalį – alyvų krūme laukia rėksniai strazdžiukai. Jam nerūpi, ar kokia muzikos leidykla išleis diską su jo švilpavimais – jokių honorarų ir jokios trumpalaikės garbės – laisvas nepriklausomas strazdas, kaip neseniai po Snaigyno ledu pasislėpęs didis poetas. Lėtai lyjant žiūrėti į lašų stikliukų užuolaidą ir rašyti baigiamo nugyventi gyvenimo fragmentus…“ – Leonardas Gutauskas.
Leonardas Gutauskas – literatūroje debiutavo 1961 m. eilėraščių rinkiniu „Ištrūko mano žirgai“. Eilėraščiams būdingas panteistinis artumas gamtai, tapybiškas vaizdas, rafinuota metafora. Vėlesniuose poezijos rinkiniuose daiktiškumas siejamas su bibliniais įvaizdžiais. Išleido daugiau kaip 16 iliustruotų eilių knygų vaikams. Romane „Vilko dantų karoliai“ menininko savimonės brendimas rodomas lemtingų tautai istorinių įvykių fone, tekstas asociatyvus, gausu poetinių įvaizdžių. Romanas autobiografiškas, dalis kūrinio veiksmo vyksta autoriaus vaikystės kaime Vepriuose. Romane „Šešėliai“ gvildenama kaltės ir atleidimo tema. Romanuose „Laiškai iš Viešvilės“ (išverstas į vokiečių ir lenkų kalbas), „Plunksnos“. „Kazbek“ ryški refleksija menininko ir jautrios psichikos žmogaus likimo motyvais.