Kevino J. Lyncho knygos „Nediplomatiški britų diplomato memuarai“ žanras beveik atitinka klasikinę atsiminimų formulę. Kodėl „beveik“?
„Kai paskutinį kartą kalbėjomės, tu buvai Šiaurės Korėjoje, o dabar esi Sibire… Ką, po paraliais, tu padarei ne taip?“, klausia kerojaus Yorko hercogas. Kai kas knygoje „Nediplomatiški britų diplomato memuarai“ yra tiesa. Gal ten yra net didelė dalis tiesos. Bet joje taip pat daug netikrų faktų, perdėjimų, pagražinimų ir istorinių netikslumų. Taigi, Kevinas J. Lynchas parašė pirmą pasaulyje pusiau dokumentinę, pusiau – autobiografinę knygą.
1978-ais metais jaunasis Kevinas J. Lynchas tapo Jungtinės Karalystės Užsienio reikalų ministerijos darbuotoju – toks buvo jo sprendimas, siekiant išvengti darbo šalies kalėjimų sistemoje. Ir veiksmas prasidėjo! Per trisdešimt aštuonis diplomatinės karjeros metus jis dirbo 66-iose valstybėse – nuo Belgijos iki Bangladešo, nuo Dakaro iki Denverio ir nuo Sibiro iki Seišelių salų. Štai kas gaunasi, jei daryti abėcėlines opozicijas. Chronologiškai knygos „Nediplomatiški britų diplomato memuarai“ autoriaus darbo vietos atrodytų kitaip – nuo pradžios Londone, ir toliau NATO būstinė Briuselyje, Bangladešas, Irakas, Šveicarija, Alžyras, Senegalas, Seišeliai, Saudo Arabija, Gana, Pakistanas, Rusija, JAV, Naujoji Zelandija ir net Pitkerno salynas – vienintelė britų užjūrio teritorija Ramiajame vandenyne.
Tai buvo diplomatinė karjera, kurioje buvo daugybė smagių epizodų – Kevinas J. Lynchas mojavo ranka Korėjos demilitarizuotoje zonoje, privertė juoktis Margaret Thatcher, pasiklydo karinių veiksmų zonoje. Buvo ir liūdnesnių periodų, kai „Nediplomatiškų britų diplomato memuarų“ autorius pateko „nuodingą ydų ir desperacijos duobę“. Turėjęs galybę diplomatijos postų ir prisilietęs prie svarbių pasaulio įvykių, Kevinas J. Lynchas pasakoja ir apie tai, kas dažniausiai lieka šešėlyje.
“Nediplomatiški diplomato memuarai” suteikią progą proga pažiūrėti į diplomato gyvenimo užkulisius. Ir ne tik. Čia galima sužinoti, kokios yra diplomatinės institucijos ir ką jos veikia, ką reikėtų daryti ir ko nedaryti per diplomatinius priėmimus ir kodėl geriau saikingai vartoti nacionalinius įvairių šalių patiekalus. Visa tai papasakota ne tik pamokomai (kaip nesielgti), lavinančiai (apie Pitkerno salyną sužinosite daugiau, nei kada nors norėjote), bet ir nepaprastai juokingai.
Knygoje yra ir lietuvių skaitytojui svarbi akimirka – tarp daugybės Kevino J. Lyncho gyvenimo stotelių buvo ir Vilnius tolimais 1994 metais. Iš Lietuvos sostinės jis išsivežė ne tik lietuvę žmoną, bet ir daugybę įspūdžių apie lietuvių gyvenimo būdą pačioje Nepriklausomybės pradžioje.
Iš anglų kalbos Ina Rosenaitė, Jurgita Jagminaitė