Visose dabartinėse mokyklose vyksta milžiniškas dvasios užuomazgų naikinimas, nauja vaikų laida niekada negimsta. Tik labai maža dalelė, patys tvirčiausi tai pakelia ir išgyvena, jie vaikščioja po pasaulį kaip kokie luošiai.
Tai mes. Vienintelis dalykas, kurį tikrai reikėtų išmokti mokykloje, gali būti sutalpintas į šiuos žodžius, kuriuos mokiniai išsineštų su savimi: eik ir apversk visą pasaulį aukštyn kojom!
Vos pasirodęs žymaus norvegų autoriaus Jens Bjørneboe romanas „Jūnas“ iš karto sukėlė didžiulį visuomenės susidomėjimą ir įžiebė karštas diskusijas. Rašytojas smarkiai užsipuolė švietimo sistemą ir jos atstovus. Jo manymu, už daugelio valdžios sprendimų slepiasi mizantropiška dvasia, bukumas ir trumparegiškumas. Jūnas — sistemos auka. Jis nesugeba skaityti. Dėl to bendraamžiai ima niekšiškai Jūną persekioti, o mokytojai tik tyčiojasi ir net nebando padėti.
„Jūnas“ — aštrios socialinės kritikos romanas.
Jis aktualus visiems, kurie priešinasi „nekvestionuojamų“, nežmogiškų, biurokratinių taisyklių apraizgytai visuomenei. Kai kurių kritikų teigimu, šį romaną privalu perskaityti kiekvienam mokytojui, kiekvienam, kam rūpi mūsų vaikų ateitis.