Sparnuočių įvairovė stebina. Vieni jų – protingi kaip Naujosios Kaledonijos varnos, kurios siekdamos gauti gardų mėsos kąsnelį geba išspręsti aštuonių žingsnių galvosūkį. Kiti tokie kvaili, kad skrenda tiesiai plėšrūnui į dantis. Paukščiai – nepaprastai įdomios būtybės, kurių proto galimybės, intelektas ir išradingumas stebina. „Genialieji paukščiai“ – knyga, kurioje pripažintų mokslinių knygų ir straipsnių autorė Jennifer Ackerman pasakoja apie išskirtinius paukščių gebėjimus.
Anot autorės, paukščiai – išskirtinai gabūs gyvūnai. Naujausi mokslininkų tyrimai intriguoja – tam tikrose srityse jie geba aplenkti primatus ir net žmones. Jennifer Ackerman knyga kviečia į kelionę aplink pasaulį, kurios metu susipažinsite su įvairiausiomis sparnuočių rūšimis ir neeiliniais jų talentais. „Genialieji paukščiai“ atskleidžia, kad kai kurie jų sugeba pasigaminti primityvius įrankius, naudotis žmogaus sukurtais automatinias mechanizmais, o jų sugebėjimas pamėgdžioti gamtos ar kitų paukščių garsus nepaprastai panašus į žmonių sugebėjimą mokytis užsienio kalbų.
Paukščiai ne visada buvo laikomi vienais gabiausių gyvūnų karalystės nariais, todėl ši knyga siekia pakeisti šį požiūrį. Mokslas teigia, jog sparnuočiai gali abstrakčiai mąstyti, spręsti problemas, įsiminti veidus, mokytis iš matomo pavyzdžio. Ir visus šioms užduotims išspręsti reikalingus gebėjimus apdoroja vos graikiško riešuto dydžio smegenys. Akivaizdu, kad klaidinga manyti, jog paukščio intelektas priklauso nuo smegenų dydžio. Jei mes taip galvotume, tuomet karvė turėtų būti 100 kartų protingesnė už pelę, tačiau taip nėra.
Paukščių smegenys veikia kitaip negu žmogaus, tačiau pagal neuroninių jungčių skaičių juos galima lyginti su šimpanzėmis ir orangutanais.
Žinoma, ne visi paukščiai yra vienodai protingi. Visiems žinomas mitas apie stručius, kurie tariamai slepia galvą smėlyje – jeigu jie nemato priešo vadinasi ir priešas nemato jų. Tačiau tiesa ta, kad strutis stengiasi susilieti su aplinka ir būti kuo mažiau pastebimas. Taigi strutis yra protingesnis nei atrodo. Tačiau jo Australijos giminaitis emu tikrai nespinduliuoja intelelektu. Aborigenai emu gaudo taip – jie atsigula ant žemės ir pakelia vieną kojų aukštyn. Emu galvoja, kad ten stovi ilgakaklis paukštis ir ateina jo pažiūrėti.
Susipažinkite su nauju paukščių įvaizdžiu – gudrūs, apsukrūs, žaismingi sparnuočiai patiks ir ornitologams, ir gamtos mylėtojams, ir visiems besidomintiems gyvūnų elgsena. Mokslininkai suskaičiavo, kad egzistuoja nuo 200 iki 400 milijardų paukščių. Taigi, kiekvienam žmogui tenka nuo 30 iki 60 paukščių rūšių.
Net jei gyvenate miesto centre, kur vienintelis paukštis – balandis, netrukus pažinsite daugybę paukščių ir žinosite apie kiekvieną daug įdomaus. Apie kiekvieną skirtingą paukščių gebėjimą pasakojama vis kitame knygos skyriuje.
„Genialieji paukščiai“ – septintoji mokslo temomis rašančios Jennifer Ackerman knyga. Knyga tapo New York Times bestseleriu, o Scientific American knygą apibūdino kaip „lyrišką sparnuočių intelekto liudijimą“. Ji išversta į daugiau kaip aštuoniolika kalbų.
Autorės tekstai pažįstami leidinių Scientific American, National Geographic ir The New York Times skaitytojams. Ji nagrinėja imunines ir paveldimumo ligas, žmogaus fiziologiją. Jennifer Ackerman siekia pateikti mokslo pasiekimus taip, kad jie būtų suprantami plačiai skaitytojų auditorijai. Ji, siekdama permąstyti žmonijos vietą pasaulyje, geba sujungti mokslo faktus ir vaizduotę .
„Pasigėrėtinai provokatyvi ir nepaprasto malonumo teikianti knyga. Jennifer Ackerman pateikia meistrišką pastarųjų dviejų dešimtmečių tyrimų apžvalgą. Šie tyrimai sukėlė revoliuciją, pasiūlę naują galimybę suvokti paukščių gebėjimą pažinti. „Genialieji paukščiai” – svarbi knyga ne tik dėl to, kas joje rašoma apie paukščius, bet ir dėl to, kaip čia aptariamas žmogiškasis gebėjimas atskleisti paukščių smegenų funkcionavimo paslaptis. Tai yra ne tik žinias perteikianti knyga, bet ir veikalas, žadinantis smalsumą bei liudijantis stulbinantį pasaulio sudėtingumą“, – apie „Genialiųjų paukščių“ išskirtinumą kalba The Wall Street Journal.
Britų dizaino akademija (ABCD) non-fiction kategorijoje apdovanojimą už viršelį skyrė Jennifer Ackermano knygai „The Genius of the Birds”.
Iš anglų kalbos verčia Kasparas Pocius