Bevardis romano pasakotojas ir mados dizainerė Mari atvyksta į Tokiją. Miegančiame dangoraižių mieste jie mylisi paskutinį kartą. Bet ar tikrai paskutinį? Reikia laiko, kad nustotum mylėti žmogų, kurio nebemyli.
Jean-Philippe Toussaint (Žanas Filipas Tusenas; g. 1957) – belgų rašytojas, kuriantis prancūzų kalba, kino režisierius. Jo motina – lietuvė, senelis Juozas Lanskoronskis tarpukariu buvo karo atašė Lietuvos ambasadoje Paryžiuje. Jau pirmasis Toussaint’o romanas „Vonios kambarys” (liet. 2003) susilaukė sėkmės. Rašytojas iškart pritapo prie minimalistinio romano kūrėjų: kiek įmanoma apribojo pasakojimo intrigą, personažus, aplinką, užslopino jausmą, išryškino daiktus. Šie principai pasitelkiami romanuose „Ponas”, „Fotoaparatas”, „Nutylėjimas”, „Televizija”. 2002 m. Toussaint pradėjo rašyti tetralogiją M.M.M.M., kurią sudaro romanai „Mylėtis”, „Pabėgti” (pelnęs vieną garbingiausių Prancūzijos literatūros – Médicis – premiją), „Visa tiesa apie Mari” (apdovanotas Gruodžio bei Valonijos-Briuselio premija) ir „Nuoga”. 2019 m. išėjo romanas „Atmintukas”, pradėjęs naują ciklą, kurio antrasis romanas „Emocijos”, išleistas 2020 m.
Pagal savo romanus „Vonios kambarys”, „Ponas” ir „Fotoaparatas” Toussaint yra sukūręs kino filmus.
– – –
Puikiai subrandinta knyga piešia skrupulingą meilės svaigulio geometriją. Ir akimirką po to, kai meilės jau nebėra. Toli nuo bet kokios banalios psichologijos ir nuo bet kokio atgyvenusio sentimentalizmo. Kadaise vienas kritikas kalbėjo apie tiltą tarp Mondriano ir Pascalio. Su įspūdinga ir nuostabia išmone Toussaint sulydė krūvon visus savo talentus. Tai didis menas, kuris turėtų būti pripažintas.
Patrick Kéchichian, Le Monde