Pirmą kartą 1971 metais pasirodžiusi knyga „Išmokyklinti visuomenę“ kritikuoja švietimo sistemą ir joje susiformavusias tradicijas. Išsamiai analizuojamos mokymų programos, o išsakoma kritika aktuali ir šiais laikais, nes švietimo sistemos principai liko beveik nepakitę. Negana to, knyga bėgant laikui atrodo vis radikalesnė ir drąsesnė. Ivan IIlich atskleidžia, koks neefektyvus yra institucionalizuotas švietimas, pasakoja apie savarankišką mokymąsi, paremtą natūraliais socialiniais ryšiais.
Mokyklos nebesugeba patenkinti mūsų individualių poreikių, jos pateikia klaidingą progreso ir raidos supratimą, paremtą tikėjimu, kad nepaliaujamas gaminimas, vartojimas ir pelnas yra tinkami kriterijai vertinant žmogaus gyvenimo kokybę. Mūsų universitetai tapo vartotojų visuomenės įdarbinimo centrais, lengvai atsikratančiais tų, kurie nėra tinkami konkurencijos kupinoms žiurkių lenktynėms. Atviroje ir provokuojančioje knygoje „Išmokyklinti visuomenę“ modernios visuomenės kritikas Ivan Illich siūlo gana radikalių ir įdomių reformų mums įprastai švietimo sistemai.
Ivan Illich knygoje „Išmokyklinti visuomenę“ aprašo daugybę reiškinių, kuriuos patyrėme padidėjus interneto ir socialinių tinklų populiarumui (nepaisant to, kad jis kalba apie telefonus ir paštą). Jis netgi pamini mokymąsi, grįstą žaidimu. Vis dėlto jo esminis pasiūlymas yra labai radikalus ir provokuojantis – visiškai atsisakyti mokyklų ir pakeisti jas mokymosi tinklais. Autoriaus teigimu, institucionalizuodami švietimą, mes institucionalizuojame visuomenę.
Knyga „Išmokyklinti visuomenę“ nėra vien tik kritika, joje daugybė patarimų, kaip užtikrinti visiems prieinamą mokymąsi, kuris trunka visą gyvenimą. Knyga griauna mokyklos būtinumo mitą, atskleidžia tikrąją švietimo esmę, siūlo keisti nusistovėjusią sistemą taip, kad ji atitiktų žmonių poreikius, galimybes ir šiuolaikinės visuomenės mąstymą.
Ivan Illich (1926–2002) – kroatų, austrų filosofas, didžiausią dėmesį skyręs Vakarų modernios visuomenės, institucijų kritikai, taip pat daug rašė apie švietimą, mediciną, darbą, energetiką, ekonomiką. Jį išgarsino knyga „Išmokyklinti visuomenę“, pasirodžiusi 1971 metais ir tapusi įkvėpimo šaltiniu visiems, pasisakantiems už mokyklų sistemos reformavimą ar net naikinimą.
Studijavo Italijoje ir Austrijoje, disertaciją rašė apie istoriką Arnoldą Toinbį. I. Illich buvo itin populiarus aštuntajame dešimtmetyje, ypač Prancūzijoje tarp kairiųjų intelektualų, tačiau devintajame dešimtmetyje jo įtaka ėmė blėsti, nes imta manyti, jog I. Illich yra pernelyg pesimistiškas. Tuo metu jis gyveno tarp Jungtinių valstijų, Meksikos ir Vokietijos, dėstė keliuose universitetuose.
Iš anglų kalbos vertė Paulius Jevsejevas