„Dinos testamentas” – naujausias Herbjørgos Wassmo kūrinys, kuriame gausu psichologinių įžvalgų, gyvenimo tragizmo, žmogaus stiprybės išsigydyti žaizdas ir prigimtinio troškimo atrasti savojo likimo prasmę. Nors naujausias autorės romanas „Dinos testamentas” – atskiras kūrinys, jame tęsiamas pasakojimas apie pagrindinių Dinos knygų veikėjų gyvenimus, prasidėjusius romanuose „Dinos knyga”, „Laimės sūnus” ir „Karnos kraitis”.
1890-ieji. Aštuonios dienos po tragiško gaisro, kuriame žuvo Dina Grenely. Atsisveikinti su velione erdvioje akmeninėje Stranstedo bažnyčioje susirinko minia žmonių. Susirinkusiųjų nuostabai Dinos anūkė Karna pasako tai, ko jie nebuvo pasiruošę išgirsti. Karna atskleidžia savo močiutės paskutiniuosius žodžius prieš mirtį – prisipažinimą dėl dviejų vyrų nužudymo. Tai pasakiusi Karna pasineria į save. Jos gležnus pečius prislėgė nepakeliama močiutės išpažinties našta. Nuo pasaulio ji atsitveria tylos siena, įkalindama save bežadžiame kūne.
Savyje užsisklendusi ir nė žodžio netarianti Karna tampa šešėliu, keliančiu nerimą tiek Karnos tėvui Benjaminui, tiek pamotei Anai. Nieko nelaukiant imtis ryžtingų veiksmų paskatina Karnos bandymas nusižudyti. Anai pasiūlius išsivežti Karną į psichiatrijos ligoninę Kopenhagoje, Benjaminas neturi kitos išeities kaip sutikti.
Visų gyvenimus gaubianti tyla slepia ne tik velionės Dinos gyvenimo paslaptis, bet ir Anos ir Benjamino santuokinio gyvenimo griūtį. Ana negali rasti savyje jėgų atleisti Benjaminui už netikėtai paiškėjusį ilgus metus trukusį meilės romaną su vaikystės meile Hana.
Išvažiavusi toliau nuo vyro, Ana stengiasi prakalbinti Karną ir naudojasi proga apmąstyti savo pačios gyvenimą. Ligoninėje Ana sutinka gydytoją Joakimą. Ši pažinti gali būti lemtinga. Kokių netradicinių metodų teks griebtis Karnos gydytojui Joakimui? Ar pavyks Karnai ištrūkti iš dvasios kalėjimo ir sugrįžti į realybę? Ar Anos ir Benjamino santykiams lemta įveikti išbandymus? Kokį vaidmenį šioje istorijoje suvaidins gydytojas Joakimas?
Nuostabūs Norvegijos peizažai, Skandinavijos rašytojams būdinga tamsa ir gebėjimas joje įžvelgti žmogiškosios būties šviesą – tai kūrinys, į kurį panirę atrasime ne tik jautrią istoriją, bet ir dar nepažintą dalelę savęs. Kaltė, gėda, atleidimas, beprotybė, tyla, įniršis ir nepalaužiama stiprybė… Svarstydama apie šeimos likimą ir naštą, kurią už praeities klaidas tenka prisiimti ateities kartoms, autorei Herbjørgai Wassmo pavyksta prisiliesti prie pačios žmogiškosios dvasios esmės.
Herbjørga Wassmo (g. 1942 m.) – norvegų rašytoja, Lietuvoje geriausiai žinoma kaip „Dinos knyga” autorė. Prieš pradėdama savo kaip rašytojos karjerą, Herborga dirbo mokytoja. Debiutavusi poezijos rinkiniu „Sparnų mūša”, netrukus skaitytojams pristatė prozos kūrinį – „Tora. Namas su stikline veranda” – pirmąją Toros trilogijos dalį. Didelio susidomėjimo sulaukusi „Dinos knyga” 2002 metais buvo ekranizuota. Kino filme „Aš esu Dina” pagrindinius vaidmenis atliko Maria Bonnevie and Gérardas Depardieu.
Pati autorė svarbiausia savo knyga laiko romaną „Stiklinė pieno”, kuriam medžiagą rinko Lietuvoje, keliaudama, dalyvaudama prekybos žmonėmis bylų teismo posėdžiuose ir bendraudama su nukentėjusiomis.
Herbjørga Wassmo taip pat rašo trumpas istorijas ir pjeses. Rašytojos knygos išleistos daugiau nei 29 pasaulio šalyse.