Helene Cixous — Auksas. Mano tėvo laiškai

pagal |

Helene Cixous — Auksas. Mano tėvo laiškai


"Auksas. Mano tėvo laiškai" – tai ypatingas kūrinys, kurį reikia skaityti susikaupus, iš lėto. Čia nėra aiškių ribų tarp grožinės kūrybos ir filosofinės minties. Pasakojimas vilioja, įtraukia į estetinį mėgavimąsi kalbos lankstumu, žodžių skambesiu. Cixous kūryba išskirtinai susijusi su jos biografija. Tokia yra ir ši knyga. Ji apie tėvo ir dukters ryšį. Brolis jai perduoda dėžutę su tėvo laiškais, rašytais jų būsimajai mamai dar prieš jiems susituokiant. Jis juos rašė kasdien, kelerius metus, tad laiškų arti tūkstančio. Kai tėvas mirė, Hél?ne’ei buvo 11 metų. Dabar jai 40. Pasakotoja pasineria į atsiminimus, kurie gali būti netikslūs, nes vaikiški. Ji bando atkurti tėvo portretą, analizuoja savo jausmus. Ar laiškai gali pakeisti idealų jo įvaizdį, jei atskleistų slapčiausias tėvo mintis, anksčiau dukros nepažintas, esminį gyvenimo nepastovumą ir neapibrėžtumą.

Hél?ne Cixous (g. 1937) – profesorė, rašytoja, poetė, dramaturgė, literatūros kritikė, daugelio universitetų garbės narė (Karališkojo, Alberto, Dublino, Jorko, Londono ir kt.). Baigusi anglų literatūros studijas, daktaro disertaciją apgynė iš Jameso Joyce?o kūrybos, iki šiol dėsto Paryžiaus universitete ir Saas-Fee universitete Šveicarijoje. Cixous palaikė draugiškus ryšius su prancūzų filosofu Jacques?u Derrida. Gausi jos kūryba (esė, pjesės, grožinės knygos), kurią pati autorė vadina fikcijomis, analizuojama per literatūros ir literatūros teorijos seminarus.

Serijos „Kitoks romanas" knygos patrauks pasakojimo būdu, savitu stiliumi. Jos apie gyvenimą, į kurį žvelgiama kitu kampu. Ir veikėjai gali būti šiek tiek neįprasti, kitokie. Pasaulį jie regi savaip. Visi į šią seriją įtraukti romanai pelnę daugybę literatūrinių apdovanojimųu savo šalyse, sulaukę tarptautinio pripažinimo ir tapę šiuolaikine klasika.

Iš prancūzų kalbos vertė Neringa Mikalauskienė