KĄ REIŠKIA BŪTI RUSIJOS KAIMYNE? Vieną rytą savęs paklausė norvegė antropologė Erika Fatland, negalėdama pamiršti sapno – klajonių per miegus po milžinišką žemėlapį iš vienos šalies į kitą palei Rusijos sieną. Ji nutarė į tokią kelionę leistis ir realiame gyvenime.
Per porą metų Erika Fatland sukorė per 20 000 kilometrų: laivu įveikė Šiaurės rytų jūrų kelią, skrido Šiaurės Korėjos vietos oro linijomis, keliavo kinų greitaisiais ir kazachų lėtaisiais traukiniais, autobusais bei mikroautobusais, arkliais, taksi, krovininiais laivais, baidare. Rezultatas: 14 aplankytų šalių – Šiaurės Korėja, Kinija, Mongolija, Kazachstanas, Azerbaidžanas, Sakartvelas, Ukraina, Baltarusija, Lietuva, Lenkija, Latvija, Estija, Suomija, Norvegija – ir knyga apie tai, ką reiškia gyventi plėšrios imperijos pašonėje.
Per visą Rusijos istoriją jos siena išliko nepastovi, ir tai – švelniai tariant. Slankiodama tai šen, tai ten ji vieną po kitos šlamštė kaimynines tautas, o būdavo, kad kurias imdavo ir išspjaudavo. Praėjus vos kelioms savaitėms po šio keisto antropologės sapno rusai okupavo Krymą, Rytų Ukrainoje įsiplieskė karas. Ir tai tik buvo pradžia – 2022-ųjų vasario 24-oji visiems laikams pakeitė šiuolaikinę Europą.
„Sienoje“ įtaigiai pasakojamos spalvingos, jaudinančios, tragiškos, neretai ir neįtikėtinos istorijos. Knygoje susipina istoriniai faktai, pokalbiai su žmonėmis ir autorės įspūdžiai.
***
Iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti kaip dar viena kelionių knyga. Tačiau ji nėra skirta egzotiškų potyrių ištroškusiems šalių kolekcininkams. Tai – solidus darbas, padedantis suvokti monstro prigimtį. Pažvelgti į Rusiją ir keturiolika jos kaimynių per šimtmečių gelmes, sugerti gausybę faktų ir skaičių, patirti ryškių susitikimų įspūdį. Jūsų rankose – vienas tų retų kūrinių, suteikiančių galimybę kitaip suprasti mūsų pasaulio istoriją.
Publicistas keliautojas Liudas Dapkus