Serija: „Barsoom #1“.
Kas nėra žavėjęsis džiunglių valdovo Tarzano nuotykiais ir nematęs legendinių filmų su pasaulio plaukimo čempionu Johnny Weissmulleriu? Tačiau ne visi žino, kad knygų apie Tarzaną autorius, mokslinės fantastikos pradininku laikomas Edgaras Riceʼas Burroughsas yra sukūręs ne mažiau populiarią seriją apie šaunųjį kapitoną Džoną Karterį. „Marso princesė” – pirmasis romanas, pasakojantis apie neįtikėtinus JAV pilietinio karo veterano nuotykius Marse.
Pabėgęs nuo užpuolikų Džonas atranda paslaptingą olą, staiga krinta suparalyžiuotas ir pasijutęs naujame kūne atsiduria karingų tarkų gentyje. Kad išlaisvintų žaviąją Helio princesę Dėją Toris, jam tenka įsivelti į ginkluotus konfliktus tarp besivaidijančių Marso klanų. Žemėje vykęs karas yra tik mažas mūšis palyginti su tuo, kas Džono laukia Marse. Raudonosios planetos ir jos gyventojų likimas – jo rankose…
Vertėjas Gražvydas Kirvaitis šią knygą skaitydavo savo vaikams, kurie susidomėję vis prašydavo tęsti istoriją. Taip ir atsirado vertimas. Šis klasikinis kūrinys lietuviškai leidžiamas pirmą kartą.
Amerikiečių rašytojas E. R. Burroughsas pelnytai laikomas nuotykinės fantastikos pradininku. Jo romanas „Marso princesė” pirmąkart publikuotas 1912 m. žurnale „The All-Story”, o atskira knyga pasirodė 1917-aisiais. Gyvų būtybių apgyvendinto Marso viziją autorius perėmė iš tuo metu garsaus astronomo Percivalio Lowellio, o kai kurias paties rašytojo prielaidas patvirtino šiuolaikinis mokslas. Juk prieš šimtą metų rašytojas nuspėjo, kad anksčiau Marse būta vandens ir oro, kad ten tekėjo upės ir tyvuliavo jūros.
E. R. Burroughso serija, kurią pradeda ši knyga, padarė įtaką rašytojams Rayʼui Bradbury, Arthurui C. Clarkeʼui, Robertui A. Heinleinui, Johnui Normanui. Tolesniems tyrimams ji įkvėpė ne vieną mokslininką, tarp kurių buvo ir žymiausias amerikiečių astrofizikas bei kosmologas Carlas Saganas. Knyga susilaukė ir kino kūrėjų dėmesio: per pastarąjį dešimtmetį Holivudas ją ekranizavo net du kartus: 2009 m. pasirodė filmas „Marso princesė”, o 2012 m. – „Džonas Karteris”, rodytas ir Lietuvos kino teatruose.