David D. Burns — Geros nuotaikos vadovas. Nauja emocijų terapiją

pagal |

David D. Burns — Geros nuotaikos vadovas. Nauja emocijų terapiją

Psichiatro David D. Burns „Geros nuotaikos vadovas“ – tikras proveržis psichologijoje. Knyga atskleidžia visiems prieinamas ir lengvai pritaikomas technikas, kurios gali akimirksniu pakelti nuotaiką ir ugdyti pozityvumą.

Gera naujiena, kurią skelbia knygos autorius yra ta, kad nerimas, kaltė, pesimizmas, atidėliojimas, nepasitikėjimas ir menka savivertė bei kitos depresijai būdingos „juodosios skylės“ gali būti gydomos ir be vaistų.

Knygoje „Geros nuotaikos vadovas“ žinomas amerikiečių psichiatras, Stanfordo universiteto medicinos mokyklos profesoriaus dr. David D. Burns aprašo išskirtines ir moksliškai pagrįstas technikas, kurios padės pakelti nuotaiką ir pamažu susikurti pozityvų požiūrį į pasaulį. Autorius į knygą įdėjo ir savotišką antidepresantų gidą vartotojui. Čia rasite daugybę variantų kaip galima gydyti depresiją.

Autorius yra kognityvinės terapijos atstovas. Kognityvinė terapija – aiški, suprantama ir lengvai pritaikoma, norint pagelbėti sau pačiam. Kaip rodo išsamūs klinikiniai tyrimai, ji yra bene efektyviausia priemonė, esant emociniams sutrikimams.

„Geros nuotaikos vadovas“ aiškiai, praktiškai ir paveikiai aiškina net sudėtingus medicininius procesus. JAV atliktame tyrime ši knyga užėmė pirmą vietą, kaip dažniausiai rekomenduojama savigalbos knyga sergantiems depresija.

„D. Burnso knyga padarė milžinišką poveikį mano profesinėms ir asmeninėms pažiūroms. Perskaitęs ją supratau, kad keisti savo gyvenimą ir spręsti problemas galima pradėti tuoj pat ir tam nebūtina išnarstyti iki smulkmenų vaikystės patyrimus ir traumas. Terekia suprasti, kaip mes patys savo įprasminimais ir mintimis kasdien keičiame save ir pasaulį. Džiaugiuosi, kad ši bene pati naudingiausia mano kada nors skaityta knyga išvydo šviesą lietuvių kalba. Ši knyga – išsamus vadovėlis psichologams, psichoterapeutams, psichiatrams. Tačiau ne tik. Ją patarčiau kiekvienam, kuris tiki, kad kuria savo gyvenimą ir kasdienes nuotaikas. O jei tuo netikite – šią knygą būtinai turite perskaityti“.

Žmogaus studijų centro prezidentas, doc. Gintaras Chomentauskas

„Knyga, kurią reikia perskaityti keletą kartų“

Los Angeles Times

Perskaitę knygą:

–    Atpažinsite nuotaikų kaitos priežastis

–    Išmoksite pozityviai mąstyti

–    Išmoksite įveikti kaltės jausmą

–    Lengviau priimsite kritiką ir priešiškumą

–    Įveiksite priklausomybę nuo meilės ir pripažinimo

–    Pakelsite savivertę ir pasitikėjimą savimi

–    Išmoksite gerai jaustis kasdien

David D. Burns (g. 1942) – psichiatras, Stanfordo universiteto medicinos mokyklos profesorius, savo idėjas perteikiantis šiltai, supratingai ir su humoru. Jo knyga „Geros nuotaikos vadovas“ tapo bestseleriu, jau parduota daugiau nei 3 milijonai jos egzempliorių. Autorius dažnai kviečiamas skaityti paskaitas psichinės sveikatos profesionalams ir tiesiog besidomintiems šiomis temomis, jis dažnai dalyvauja pokalbių laidose radijuje ir televizijoje.

Iš anglų kalbos vertė Julija Davidonienė

TURINYS

TURINYS

Įžanga XII

1 DALIS. TEORIJA IR TYRIMAI 27

Pirmas skyrius. Laimėjimai gydant nuotaikos sutrikimus 28

Antras skyrius. Kaip įvertinti savo nuotaikas: pirmas žingsnis išgijimo link 36

Trečias skyrius. Supraskite savo kintančią nuotaiką: jūsų jausmus lemia jūsų mintys 46

2 DALIS. PRAKTINIS TAIKYMAS 67

Ketvirtas skyrius. Pradėkite nuo savivertės stiprinimo 68

Penktas skyrius. Nieko neveikimas – kaip jį įveikti 92

Šeštas skyrius. Žodžių dziudo: išmokite atsikirsti, kai jus kritikuoja 134

Septintas skyrius. Pykstate? Koks jūsų IQ? 148

Aštuntas skyrius. Kaip įveikti kaltės jausmą 188

3 DALIS. „REALISTIŠKA DEPRESIJA” 215

Devintas skyrius. Liūdesys – ne depresija 216

4 DALIS. PREVENCIJA IR ASMENYBĖS TOBULĖJIMAS 241

Dešimtas skyrius. Visko priežastis 242

Vienuoliktas skyrius. Priklausomybė nuo aplinkinių vertinimų 266

Dvyliktas skyrius. Priklausomybė nuo meilės 284

Tryliktas skyrius. Darbas neatspindi jūsų vertės 298

Keturioliktas skyrius. Išdrįskite būti vidutinis. Būdai perfekcionizmui įveikti 320

5 DALIS. KAIP ĮVEIKTI NEVILTI IR NORĄ NUSIŽUDYTI 347

Penkioliktas skyrius. Svarbiausioji pergalė – pasirinkimas gyventi 348

6 DALIS. KASDIENIO GYVENIMO STRESO IR ĮTAMPOS ĮVEIKIMAS 369

Šešioliktas skyrius. Kaip pritaikiau tai, ko mokau 370

PRATARMĖ

PRATARMĖ

 

Džiaugiuosi, kad Davidas Burnsas, M.D. suteikia progą supažindinti plačiąją visuomenę su požiūriu j nuotaikos keitimą, sukėlusiu tokj didžiulį psichinės sveikatos specialistų susidomėjimą ir susijaudinimą. Apibendrinęs Pensilvanijos universitete ne vienus metus vykdytus tyrimus apie depresijos priežastis bei gydymą dr. Burnsas labai suprantamai pristato pagrindinį specialaus gydymo komponentą – pagalbą sau. Jo svarba išaiškėjo tyrimų metu. Knyga bus naudinga ir tiems, kurie nori kuo geriau suprasti savo nuotaikas, išmokti jas valdyti.

„Geros nuotaikos vadovo” skaitytojus gali dominti keli žodžiai apie kognityvinės psichologijos raidą. Dar būdamas entuziastingas studentas ir praktikantas pradėjau profesionalią karjerą tradicinės psichoanalitinės psichiatrijos srityje ir visai netrukus ėmiausi tyrimų, norėdamas empiriškai pagrįsti Freudo teoriją ir gydymo metodus depresijos atvejais. Reikiamų įrodymų surinkti nepavyko, tačiau gauti duomenys leido išplėtoti naują teoriją apie emocinių sutrikimų priežastis. Tyrimas atskleidė, kad depresijos kamuojami žmonės sau atrodo nevykėliai, niekam tikę, pasmerkti išgyventi frustraciją, būti atstumti ir žeminami, nuolat patirti nesėkmes. Tolesni eksperimentai atskleidė ir pabrėžė, koks didelis yra skirtumas tarp depresija sergančio žmogaus savęs vertinimo, lūkesčių, aspiracijų ir realių pasiekimų, kurie, beje, dažnai būna įspūdingi. Padariau išvadą, kad depresijai veikiausiai būdingas mąstymo sutrikimas: depresijos apimtas žmogus apie save, savo aplinką ir ateitį mąsto kitaip ir itin neigiamai. Pesimistinis mąstymo modelis veikia jo nuotaiką ir santykius su kitais žmonėmis, o galiausiai sukelia daugybę depresijai būdingų simptomų.

Dabar jau surinkome daug tyrimų duomenų ir įgijome klinikinės patirties, kuri rodo, kad žmonės gali išmokti valdyti skausmingus nuotaikos svyravimus ir juos žlugdantį elgesį, taikydami kelis gana nesudėtingus principus bei metodus. Vilčių teikiantys šio tyrimo rezultatai sukėlė didžiulį psichiatrų, psichologų ir kitų psichinės sveikatos specialistų susidomėjimą kognityvine terapija. Daug autorių mūsų atradimus laiko reikšmingu šuoliu mokslinių psichoterapijos ir asmeninio tobulėjimo tyrimų srityje. Šiuos tyrimus grindžianti emocinių sutrikimų raidos teorija yra labai plačiai nagrinėjama viso pasaulio akademinėje aplinkoje.

Dr. Burnsas aiškiai atskleidžia, kaip pagerėjo mūsų supratimas apie depresiją. Paprasta kalba jis pristato naujoviškus ir veiksmingus būdus, galinčius padėti ištverti skausmingai depresišką nuotaiką ir sumažinti stingdantį nerimą. Turiu vilčių, kad šios knygos skaitytojai galės patys prisitaikyti principus ir būdus, kuriais mes remiamės dirbdami su pacientais. Nors sunkesne depresijos forma sergantiems pacientams reikia ir psichinės sveikatos specialistų pagalbos, tie, kurių problemos lengvesnės, gali labai daug pasiekti taikydami naujuosius dr. Burnso aprašomus „sveiko proto” metodus. Taigi „Geros nuotaikos vadovas” turėtų būti itin naudingas žmonėms, kurie nori patys sau padėti.

Galiausiai ši knyga atspindi ypatingus asmeninius jos autoriaus gebėjimus. Dr. Burnso entuziazmas ir kūrybinė energija – didžiulė dovana jo pacientams bei kolegoms.

 

Aaronas T. Beckas, M.D.

Psichiatrijos profesorius

Pensilvanijos universiteto Medicinos mokykla