Serija: „The African Trilogy #1“.
„Sugriūva viskas” – pirmoji ir puikiai įvertinta Nigerijos rašytojo, tapusio pasaulinės literatūros klasiku, Chinua Achebe’s (1939–2013) knyga. Tai pasakojimas apie Afrikos istorijos lūžiu virtusį europiečių įsiveržimą XIX a. pabaigoje. Istorija pasakojama per vieno žmogaus – turtingo ir bebaimio Umuofijos igbo genties kario Okonkvo patirtį. Aprašoma desperatiška vienišo žmogaus kova su galinga Didžiosios Britanijos politine ir religine jėga, triuškinančia vietos kultūrą ir tradicijas.
Ši knyga išversta beveik į šešiasdešimt kalbų, parduota 40 milijonų jos egzempliorių. Ch. Achebe ne vien nupiešia ikikolonijonio Afrikos kaimo gyvenimą, bet ir liudija ištiso daug metų egzistavusio pasaulio praradimo tragediją, kuri yra ir neatsiejama mūsų laikų realybės dalis.
Afrikiečių literatūros anglų kalba tėvas ir vienas svarbiausių XX a. antros pusės rašytojų.
Caryl Phillips, The Observer
Pasaulio literatūros klaiska. Kūrinys, įkvėpęs ne tik Nigerijos, bet visos Afrikos ir viso pasaulio rašytojų kartas.
Barack Obama
Chinua Achebe (1930–2013) – Nigerijos rašytojas, poetas, literatūros profesorius ir kritikas. Jo romanas „Sugriūva viskas” (Things Fall Apart, 1958) laikomas svarbiausia autoriaus knyga ir yra plačiausiai visame pasaulyje skaitomas šiuolaikinės afrikiečių literatūros kūrinys. Ch. Achebe užaugo igbų genties žmonių miestelyje pietryčių Nigerijoje. Puikiai mokėsi mokykloje ir laimėjo stipendiją. Chinua labai domino pasaulio religijos ir afrikiečių tradicinės kultūros. Rašyti literatūros kūrinius pradėjo dar studijuodamas. Po studijų dirbo žiniasklaidoje (Nigerian Broadcasting Service, NBS). Vėliau tapo Davido Mariannos Fisherių universiteto profesoriumi, taip pat Brauno (Brown) universiteto Afrikos studijų profesoriumi ir Achebe was Charles P. Stevenson Jr. Professor Emeritus of Languages and Literature at Bard College.
Ch. Achebe’s romanai ir apsakymai pasakoja apie igbų genties žmones, atskleidžia tradicijas, vietinių gyventojų ir vakariečių vertybių susidūrimą ir sąveiką kolonialiniais laikais ir vėliau. Šio autoriaus rašymo maniera atspindi igbų genties žmonių žodinę tradiciją ir jiems įprastą pasakojimo būdą, į veikėjo istoriją įpina liaudies pasakojimų motyvų, tradicinių posakių. Kiti žymūs kūriniai, dar neišversti į lietuvių kalbą: No Longer at Ease (1960), Arrow of God (1964), A Man of the People (1966), Anthills of the Savannah (1987).
2007 m. rašytojas buvo apdovanotas „Man Booker” prizu už gyvenimo pasiekimus.
Ch. Achebe buvo liko ne tik gerbiamas rašytojas, bet ir mylimas vyras, tėvas, dėdė ir senelis, kurio išmintis ir drąsa liks įkvėpimu jį pažinojusiesiems.