Laivams Baltijos jūroje IX-XII a. buvo nesaugu ne vien tik dėl dažnai besikaitaliojančių stiprių vėjų ar jūros srovių. Didesnį pavojų kėlė skandinavų vikingai, tačiau, kaip atrodo, šioje erdvėje ne ką mažiau grėsmingi buvo ir kuršiai, be kurių žinios bent jau rytinėje Baltijos jūros dalyje bet kas ir bet kada plaukioti nebegalėjo.
Ši knyga „Vikingai Lietuvos istorijoje” – bandymas pažvelgti į vikingų įtaką ne tik vakarų baltų visuomenės raidai, bet ir ankstyvosioms Lietuvos valstybingumo užuomazgoms. Kaip funkcionavo vikingų amžiaus Baltijos jūros regioninė sistema ir koks vaidmuo šioje sistemoje teko baltams? Ar pagrįsti teiginiai apie baltų vikingus – kuršius, kėlusius didelę grėsmę saugiai laivybai Baltijos jūroje? Ar IX-XII a. kuršių visuomenę galime apibūdinti kaip vikingiško tipo visuomenę? Kodėl turtingesne materialine kultūra išsiskyrusios vakarų baltų žemės netapo Lietuvos valstybės formavimosi centru? Tarpdisciplininis archeologijos ir istorijos šaltinių teikiamais duomenimis parengtas tyrimas nesiekia pateikti galutinių atsakymų, priešingai – galbūt šis darbas inspiruos karštas diskusijas ir įkvėps naujiems tyrimams.
„Visiškai pritardamas Artūro Mickevičiaus nuomonei, kad vikingu amžiaus studijos turi intriguojančių galimybių pasinaudoti skirtingomis šaltinių grupėmis ir kad IX-XII amžiai, jungiantys „archeologinius” ir „istorinius” jau rašytinių šaltinių aprašytus laikus, yra puikus tyrimų laukas taikyti tarpdisciplininius metodus, galiu tvirtinti, jog monografijos autorius puikiai išnaudojo šią galimybę.”
Prof. habil. dr. Vladas Žulkus, Klaipėdos universitetas
„Tai – etapinis darbas Lietuvos archeologijos moksle, o jo naujumas, teorinis pagrindimas, puikus medžiagos dėstymas ir stilius taps neabejotinu moksliniu įvykiu.”
Prof. dr. Albinas Kuncevičius, Vilniaus universitetas