Vienas žymiausių dvidešimtojo amžiaus graikų rašytojų Antonis Samarakis romane „Klaida“ nukelia skaitytojus į diktatūros ir policinio režimo valdomą šalį. Distopinė istorija lyginama su Franz Kafka ir George Orwell kūryba. Knygos žanrą nusakyti sudėtinga. Iš dalies tai psichologinis trileris, iš dalies – politinė satyra. „Klaida“ taikliai išpranašavo diktatūrą, kuri Graikijoje įsigalėjo vos po poros metų nuo romano pasirodymo.
Romano „Klaida“ veiksmo vieta – nežinoma valstybė, kurią valdo policinis režimas. Slaptieji agentai visus gyventojus vertina paprastai – priešas arba šalininkas. Priešai sunaikinami, gerai suteptas režimo aparatas važiuoja toliau.
Antonis Samarakis siužeto neapkrauna ir jis yra gana paprastas, taupus aprašymais, tačiau apgaulingas, su netikėtais vingiais ir geru humoru. Kavinėje „Sportas“ suimamas pilietis, įtariamas sąmokslu prieš režimą. Įtarimai migloti, juos sunku pagrįsti, todėl du slaptieji agentai apsimestiniu draugiškumu bando išprovokuoti suimtąjį bėgti ir taip pripažinti kaltę, arba tiesiog įvardinti savo nusikaltimus. Ir nors siužetas nesudėtingas, visas romano gylis atsiskleidžia per veikėjų dialogus ir vidinius pamąstymus.
Bevežant įtariamąjį į pagrindinę būstinę įvyksta nepriekaištingo diktatūros mechanizmo klaida. Ši klaida – realaus žmogiškumo blykstelėjimas tarp slaptojo agento ir suimtojo. Engiamas ir engiantieji susiduria su humanizmo apraiška ir autorius Antonis Saramakis pradeda įtemptą psichologinį žaidimą. Vos keli pokalbiai apie jaukias gyvenimo akimirkas, paplūdimį, žaidimą kamuoliu ir kažkas sistemoje pradeda strigti.
Ar pakanka grūdo žmogiškumo, kad įvyktų trumpas sujungimas tobulame naikinimo mechanizme?
Pusiau satyra, pusiau trileris „Klaida“ šiandien yra toks pats galingas, kaip ir ką tik pasirodęs bei puikiai atskleidžia mūsų visuomenės absurdą. Tai vienas žinomiausių Antonio Saramakio darbų, išverstas į daugiau nei trisdešimt kalbų. Romanas ne tik sulaukė palankių skaitytojų atsiliepimų bei kritikų apžvalgų, bet ir buvo apdovanotas keliomis literatūrinėmis premijomis, o 1975-tais metais pasirodė režisieriaus Peter Fleischmann ekranizacija.
Antonis Samarakis (1919–2003) – visame pasaulyje žymus graikų rašytojas. Autoriaus temos – paprasto žmogaus bejėgiškumas didėjančios valstybės valdžios akivaizdoje, branduolinė grėsmė, idealų praradimas, visuomenės korupcija ir individo susvetimėjimas. Šios problemos aktualios visoms tautoms ir nepriklauso nuo laikmečio. Antonis Samarakis studijavo teisę Atėnų universitete.
Iš graikų kalbos vertė Diana Bučiūtė