„Nesaugaus gyvenimo išmintis: žinia nerimo amžiui“ (1951) – britų filosofo Alano Wilsono Wattso pasakojimas apie tai, kaip nesivaikyti materializmo, mažiau pasiduoti rytojaus vilionėms ir žengti į „labiausiai neapčiuopiamą teritoriją” – dabarties akimirką.
Mūsų epochą kausto beprecedentis nerimas. Didžiąją dalį laiką iššvaistome ateities planams kurti. Tikėjimas ateities progresu tėra saviapgaulė. Tušti ateities lūkesčiai ir gailūs praeities prisiminimai nustumia į šalį tikrovę. Wattsas dar kartą kalba apie tai, kas buvo populiariai vadinama „šios akimirkos jėga”. Jis, buvęs JAV episkopalinės bažnyčios kunigas, sudaužo viltį, kad egzistuoja geresnis pomirtinis gyvenimas.
Tik pripažindami, kad kažko nemokame ir negalime išmokti, galėsime pažinti tai, kad iš tikro yra verta pažinimo. Tokią Rytų filosofijos ir religijos išmintį knygoje „Nesaugaus gyvenimo išmintis: žinia nerimo amžiui“ analizuoja filosofas Alan W. Watts. Teologinį išsilavinimą turintis mąstytojas geriausiai pažįstamas dėl savitos dzenbudizmo interpretacijos ir stebėtinų Indijos bei Kinijos filosofijos žinių. Jis laikomas vienu originaliausių XX a. mąstytojų, o per gyvenimą parašė daugiau kaip dvidešimt knygų.
„Aš nesiekiu, kad žmonės būtų geresni. Veikiau laikau save artistu. Mėgaujuosi, kai auditoriją ir kalbėtoją skiria tam tikra distancija. Bet aš neturiu jokios pasaulį keičiančios žinutės. Pasaulis pasikeis, bet ne dėl to, kad tu dėsi visas pastangas jį pakeisti… Jei galėčiau parašyti tik dar vieną knygą, tai būtų labai asmeniškas pokalbis. Ji galbūt net neturėtų pavadinimo. Tai būtų manifestas, teigiantis, jog mūsų visata yra ne kas kita, bet meilė. „Meilė“ šiame kontekste sutalpina visas šio žodžio reikšmes. Norėčiau prabilti tiems, kurie atsidūrė beviltiškoje padėtyje ir verkia, raunasi plaukus, griežia dantimis, pykstasi ir smurtauja.“
Alan W. Watts
„Watts, žymiausias rytietiškos filosofijos žinios nešėjas šiuolaikinėje Vakarų kultūroje, apdovanotas gebėjimu užrašyti tai, kas atrodo neužrašoma.“
Los Angeles Times
„Ši knyga siūlo visiškai kitokį požiūrį į dabartinę žmogaus būseną. Dėl sunkios pasaulio būklės, turime spręsti problemą: kaip žmogus gyvens pasaulyje, kuriame jis nesijaučia saugus, o religiniai idealai jam nebeteikia paguodos? Autorius teigia, kad pati problema pateikia atsakymą. Didžiausia laimė, neeilinis dvasinis įžvalgumas ir užtikrintumas kyla tik įsisąmoninus šio pasaulio kaitos ir nepastovumo neišvengiamumą. Tai savalaikis perspėjimas, parašytas paprastu ir aiškiu stiliumi.“
Book Exchange
Iš anglų kalbos vertė Laurynas Barkauskas