The New York Times bestseleris, knyga išversta į 14 kalbų. Pagal „Gyvenimą po priedanga“ Apple TV+ kuria vaidybinį serialą, pagrindinį vaidmenį jame atliks „Oskaro“ laimėtoja Brie Larson.
Kaip dažnai, žiūrėdami filmus apie šnipus, sudvejojate – ar jie išties sugeba taip meistriškai užverbuoti informatorius? Be vargo atsikratyti uodegos? Lyg talentingiausi aktoriai persikūnyti į smalsius turistus ar naujų rinkų ieškančius verslininkus?
Kiek kartų svarstėte, ar realistiškas CŽA agentės Kerės Metison iš serialo „Tėvynė“ (Homeland) ryžtas dėl tikslo paaukoti viską – meilę, šeimą ir net gyvybę?
Amaryllis Fox spėlioti nereikia – visa tai ji žino iš asmeninės patirties.
Baigusi mokyklą Amaryllis užsiregistravo savanoriauti pabėgėlių stovykloje prie Birmos sienos ir už išleistuvių vakarėlio suknelei skirtus pinigus nusipirko bilietą į Tailandą. Pažintis su Birmos sukilėliais ir opozicijos lydere Aung San Suu Kyi nulėmė Amaryllis ateitį.
Ji pasirinko tarptautinės teisės studijas Oksforde, tačiau per paskaitas jautėsi lyg aukštuomenės pokylyje, o ne kovotojų už laisvę kalvėje. Tad įstojo į konfliktų ir terorizmo magistrantūros programą Džordžtauno universiteto Užsienio ryšių mokykloje. Čia sukūrė algoritmą, leidžiantį nuspėti teroristinės grupės atsiradimo bet kuriame pasaulio kampelyje tikimybę. CŽA pakvietė Amaryllis dirbti, kai jai buvo dvidešimt vieni. Po metų ji buvo išsiųsta į aukščiausio lygio žvalgybos mokymus, iš Langlio į Fermą, ten šešis mėnesius praleido simuliaciniame pasaulyje mokydamasi to, ką paprasti mirtingieji mato tik veiksmo filmuose. Baigusi šiuos mokymus Amaryllis buvo pasiruošusi sudėtingiausiai užduočiai – prisidengus meno prekiautojos tapatybe, infiltruotis į teroristų ir ginklų prekeivių tinklus Viduriniuose Rytuose.
Nors dėl žvalgybos šaltinių ir metodų apsaugos vardai, vietovių pavadinimai ir operatyvinės detalės knygoje buvo pakeisti, CŽA atstovai nebuvo patenkinti „Gyvenimo po priedanga“ pasirodymu. „Bet juk tai nėra knyga apie žvalgybos darbą, tai – mano brandos istorija“, – viename interviu teigė Amaryllis Fox.
ATSILIEPIMAI
„Kad tave įleidžia pro tuos seifus, melo detektorius, testavimus, slaptažodžius ir kodus, jautiesi toks svarbus, tarsi jau ir pats būtum tas agentas. Užkulisiai ir paslaptys – valstybės, ne kaimynės! – atveria paralelinį pasaulį, kur gyvena lyg ir tokie patys kaip mes, tik išties kitokie žmonės. Jiems tenka nežinoti tikro savo draugo vardo, apsimesti vedusiems, taikytis su vieno bučinio per vakarą „daviniu“, užgimti iš naujo ne sykį per vieną jau užgimtą gyvenimą, išleistuvių suknelės pinigus išleisti bilietui į kruviną šalį, palikti meilę dėl pareigos ir nuolat, nuolat, nuolat rizikuoti. Kuo? Gyvybe.
Kodėl? Nes gyvenime svarbiausi du – labai priešingi – dalykai. Tai saugumas ir laisvė. Yra žmonių, kurie mums ir už mus tai daro kiekvieną sekundę, kol mes saugiai ir laisvai miegame savo šilko pataluose. „Žmones baugina ne buvusi ataka. O būsimoji“, – sako autorė ir nori nenori sustingsti.
Unikali kaip piršto atspaudas, atvira kaip dangus, meistriškai parašyta autobiografija, kuri moko eiti paskui save ir turėti toli gražu ne skystablauzdiškų gyvenimo tikslų.
Įtrauks kaip siurbliu. Nepradėkite nepasistumdę savo dienotvarkių. O perskaitę nupirkite kaip dovaną penkiems drąsiausiems savo gyvenimo žmonėms. “
– Gabija Vitkevičiūtė, komunikacijos specialistė, rašytoja
„Jaudinantys įvykiai veja vienas kitą… Skaitant „Gyvenimą po priedanga“ atrodo, kad Johno le Carré veikėja atsidūrė „Valgyk, melskis ir mylėk“ puslapiuose.“
– The New York Times
„Labai įtraukianti knyga… kaip tikro gyvenimo trileris.“
– San Francisco Chronicle
„Genialu… Pribloškiama… Pasakodama apie paslaptingas operacijas, Fox tuo pačiu jautriai aprašo pastangas suderinti žvalgybą su šeimyniniu gyvenimu… Žvilgsnis į CŽA užkulisius, kurių agentūra dar nepasirengusi niekam parodyti… puiki knyga.“
– Washington Post