Knyga „Nacionalpopulizmas: maištas prieš liberaliąją demokratiją“ yra išsami studija, kurią parašė du svarbiausi nacionalpopulizmo ir fašizmo tyrinėjimo ekspertai Roger Eatwell bei Matthew Goodwin. Ši filosofinio, publicistinio žanro knyga – žvilgsnis į įvairių šalių partijų raidą per pastaruosius 20 metų.
Visuose Vakaruose auga žmonių, kurie jaučiasi atstumti, atsiskirti nuo politikos, vis labiau priešiškai nusiteikę mažumų, imigrantų ir neoliberalios ekonomikos atžvilgiu, banga.
Daugelis rinkėjų atsisuka į nacionalpopulistinius judėjimus, kurie pradėjo keisti Vakarų liberalios demokratijos veidą.
Skeptikai sako, kad nacionalpopulistai skaičiuoja paskutines dienas, jie tiki, kad ryškiausi tokių partijų veikėjai yra „pagyvenę baltieji vyrai“, kurie greitai mirs. Tačiau šie teiginiai toli nuo tiesos ir tą įrodo autoriai Roger Eatwell bei Matthew Goodwin.
Roger Eatwell ir Matthew Goodwin bando atsakyti, kas nulėmė nacionalpopulizmo populiarėjimą. Rašytojai, tarsi geriausi detektyvai, vynioja siužetą ir nagrinėja „bylą“, žerdami įrodymus, kad užuominų apie nacionalpopulizmo bangą buvo jau seniai ir jas mačiusių žmonių nestebina nei „Brexit“, nei Donald Trump rinkimai. Roger Eatwell ir Matthew Goodwin teigia, kad Donald Trump ir „Brexit“ yra daug platesnės tendencijos dalis.
Autoriai rašo apie tai, kokią įtaką ši banga padarys ateities politikai ir kas remia tokius populistinius judėjimus. Pastarajam aspektui knygoje skiriama daugiausiai dėmesio.
Knygoje „Nacionalpopulizmas: maištas prieš liberaliąją demokratiją“ daug statistikos, citatų, straipsnių santraukų bei nuomonės apklausų rezultatų, pagrindžiančių autorių mintis. Rašytojai pateikia blaivią analizę, padedančią skaitytojui suprasti, kaip kandidatai ir partijos, kurios prieš kelerius metus būtų „nušvilptos“, tampa politiškai konkurencingomis.
Roger Eatwell – Anglijos Batho universiteto lyginamosios politikos profesorius emeritas. Pagrindinė jo tyrimų sritis yra Europos ir Amerikos fašizmas, šiuolaikinis ekstremizmas ir populizmas. Kita svarbi jo darbų kryptis yra tyrimai, įrodantys kad nacionalpopulizmas nėra tiesiog laikinas ar maištingas judėjimas, bet atspindi daugelio rinkėjų, kurie jaučiasi apleisti populiarių partijų, nuomonę.
Matthew Goodwin – Kento universiteto politikos mokslų profesorius, populiarių knygų autorius. Jis dirbo daugiau nei su 200 organizacijų ir konsultavo jas politinio nepastovumo Vakaruose klausimais.
Iš anglų kalbos vertė Vilma Kačerauskienė